JÍDLOVĚDA
Jíst zdravě není žádná věda. Naopak, je to ta nejpřirozenější věc na světě.
Andrea Kindermann
Příspěvky
ČÍM JE OSTEOPATIE VYJIMEČNÁ
1. 1. 2014
Osteopatie vidí svalově-kosterní-nervový systém jako jediný, který můžeme pomocí manuálních technik ovlivnit a tak působit na lidské zdraví přes změny ve fyziologických procesech v lidském těle. Zároveň je to přírodní způsob léčby bez zbytečného zásahu chemie, operace nebo jiných pomůcek. Navíc, osteopatie nejen řeší již existující problémy ale také funguje jako prevence degenerativních změn v páteři, kloubech či svalech.
CO JSOU TO BIOPOTRAVINY?
1. 12. 2013
O čem vypovídá označení bio, co vyjadřuje a jaký je rozdíl mezi biopotravinami a obyčejnými potravinami?
CO URČUJE JAK MOC JSME ZDRAVÍ?
1. 12. 2013
Pro porozumění principům a zejména skutečným možnostem prevence nemocí je velmi důležitá znalost obecných determinant zdraví – tedy vlivů, které určují výsledný zdravotní stav jedince. Tato znalost umožní v základních rysech odpovědět na častou otázku - PROČ JE NĚKDO ZDRAVÝ VÍCE A NĚKDO MÉNĚ?
OSTEOPATIE
1. 12. 2013
Osteopatie je terapie, která se soustředí na svaly, kosti, klouby a páteř. Využívá jemné manuální techniky od tlaku přes napínání tkání až po manipulaci s klouby.
JAK SI VYROBIT DOMÁCÍ KEFÍR
1. 12. 2013
Znáte tu zdravou lahůdku, po které vám zůstane jemně kyselá chuť na jazyku? Naše babičky ji milovaly a my na její konzumaci a prospěšné účinky zapomínáme. Tou lahůdkou je kefír, balzám pro vaše trávení.
UTAJOVÁNÍ NEBEZPEČNOSTI OČKOVACÍCH LÁTEK
13. 11. 2013
Mimořádný dokument publikovaný odvážnými lékaři a investigativními výzkumníky vynesl na denní světlo špínu 30 let utajovaných oficiálních záznamů ze schůzek úředníků britské státní komise pro vakcíny a přísedících, údajně nezávislých zdravotnických „expertů" úzce spojených s farmaceutickým průmyslem.
GENETICKY MODIFIKOVANÉ POTRAVINY - GMO
1. 11. 2013
Geneticky modifikovaný organismus (GM organismus, GMO) je organismus, jehož genetický materiál (tedy DNA, příp. RNA u RNA virů) byl úmyslně změněn, a to způsobem, kterého se nedosáhne přirozenou rekombinací. V současnosti jsou genetické modifikace předmětem mnoha diskuzí.
JAK SNÍŽIT HOREČKU PŘÍRODNÍ CESTOU
1. 11. 2013
Přichází období sychravého a chladného podzimu a s ním i obávané chřipky. Mírná horečka ještě nemusí znamenat nic vážného, proto předtím než vyrazíte za doktorem, vyzkoušejte osvědčené babské rady.
GEMMOTERAPIE
1. 11. 2013
Gemmoterapie je poměrně nová metoda fytoterapie využívající léčivého účinku výtažků z pupenů a kořínků, mladých listů, čivýhonků bylin, ve kterých jsou uloženy velmi účinné látky ( hormony, enzymy, stopové prvky, minerály, vitamíny..).
KVĚTÁKOVÝ MOZEČEK S JÁHLY
1. 11. 2013
Květákový mozeček se dříve připravoval velmi často, ale poslední dobou z našich talířů téměř vymizel. Což je škoda, jídlo je to velmi chutné, rychle hotové a zdravé. Navíc mám zde tip jak si ho zpestřit, přidejte k němu jáhly.
JAK DLOUHO UŽÍVAT LÉKY NA NACHLAZENÍ?
1. 11. 2013
Ať už jde o tablety na bolest, kapky na kašel či spreje do nosu, tak léky na nachlazení je třeba brát podle rady lékárníka a nekombinovat ty jež obsahují stejné účinné látky, mohlo by totiž dojít mmj. k předávkování. U většiny těchto volně prodejných léků se nedoporučuje doba užívání více než jeden týden.
CARPACCIO Z ČERVENÉ ŘEPY
23. 10. 2013
Využijte sezonu a vychutnejte si červenou řepu v nejlepší kondici a za syrova. Marinováním plátky řepy krásně zkřehnou a vsáknou další chutě. Za pár korun tak vytvoříte luxusní předkrm. My jsme si výborně pochutnali.. a navíc je to tak jednoduché!
APITERAPIE
1. 10. 2013
Apiterapie je terapeutický obor zabývající se využíváním včel a včelích produktů v medicíně. Včelí produkty byly pro člověka důležitou složkou potravy již od samého počátku jeho vývoje. Využívají se v podstatě všechny,počínaje medem, přes propolis, včelí mateří kašičku, květový pyl až po včelí jed, samozřejmě každý pro jiné účely. Jejich léčivé účinky jsou všeobecně známé a mají u nás dlouhou a bohatou tradici.
ANGLICKÝ ROASTBEEF
1. 10. 2013
Roastbeef čili rostbíf čili přeloženo z angličtiny hovězí pečeně není nic jiného, než hovězí pečeně. Ovšem ne jen tak ledajaká hovězí pečeně. Je to hovězí pečeně pečená po anglicku.. A když se něco peče na anglický způsob, znamená to, že to má zůstat růžové uprostřed.
SOJA PRO A PROTI
1. 9. 2013
Potravina budoucnosti. Tak se o sóje psalo někdy před dvaceti lety, když Češi tuto luštěninu znovuobjevili. Tehdy se o ní mluvilo v superlativech coby o ideální náhražce masa, prevenci proti rakovině a vůbec jídle, které je ideální a zdravé a působí prakticky jako prevence všech civilizačních chorob. V poslední době se však čím dál víc objevují články a názory, že to s tou „zdravostí“ sóji nebude až tak žhavé. Ba spíš naopak.
CANISTERAPIE
1. 9. 2013
Canisterapie má vliv na psychologickou a sociálně-integrační stránku člověka. Kontakt se psem představuje účinné rozptýlení pro lidi trpící psychickými poruchami, depresí nebo pro ty, kteří se prostě cítí opuštěně. Například v domovech pro seniory nebo v dětských domovech, kde je pes pro děti kamarádem a tvorem, o kterého se musí starat, a tak se lépe srovnají se ztrátou rodičů.
NADOPUJTE SE VLÁKNINOU
1. 9. 2013
Už jste asi tisíckrát slyšeli, že potřebujete vlákninu.. ale kde ji ale hledat? Tady je žebříček top potravin. Denně člověk potřebuje zhruba 25- 30 g, bohužel průměrná spotřeba v Čechách je 10g na osobu a den, a proto jsme také asi první na světě ve výskytu rakoviny tlustého střeva.
RAJČATOVÝ SALÁT S KŘENEM
1. 9. 2013
Křen má velmi vysoký obsah vitamínu C (prý mnohem více než citrusové plody), takže se dříve používal proti kurdějím. Dále obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín E, provitamín A, železo, vápník, hořčík, sodík, fosfor, síru a draslík. Při strouhání a krájení se z křenu uvolňují látky s antibiotickým účinkem.Proto je výborným lékem. Zkuste si ho přidat do rajčatového salátu se slunečnicovou majonézou a budete mít talíř plný zdraví.
MRKVOVÁ ŠŤÁVA VÁS NASTARTUJE
15. 8. 2013
K nejcennějším látkám této zeleniny patří beta-karoten, předstupeň vitaminu A. Dále vitaminy E, D, K, vláknina, mnoho cukru, selen, lecitin, draslík, vápník, vodík, hořčík, železo, měď, fosfor, kobalt a jód. V semenech mrkve se nachází především silice a kvalitní olej, který je luxusním kosmetickým preparátem. Obsahové látky mrkve jsou schopny zvyšovat odolnost organismu hlavně proti infekcím.
DOMÁCÍ OVOCNÉ NANUKY
14. 8. 2013
Lidé by opravdu neměli zapomínat na to, jak důležité je dávat dětem místo bonbónů letní ovoce jako jsou maliny, jahody, meruňky nebo borůvky, které jsou samy o sobě vysoce léčivými plody. Při chudokrevnosti je vhodné jíst hodně malin, jahod, rybízu, třešní, švestek a meruněk. Železo se totiž dobře vstřebává spolu s vitamínem C, který plody ve vysoké míře obsahují.
PŮSOBENÍ GLUTAMÁTU NA VÝVOJ MOZKU
1. 8. 2013
V období intenzivního růstu mozku, které u člověka začíná od 6. měsíce těhotenství a trvá několik roků po narození, je nezralý lidský mozek mimořádně citlivý na různé vlivy přicházející z vnějšího prostředí, které zasahují do metabolismu glutamátu. Ze strany těhotné matky to může být užívání alkoholu a drog, jako např. fencyklidinu, ketaminu, barbiturátů, benzodiazepinů nebo některých léků jako sedativ, antikonvulziv nebo anestetik, která jsou většinou anatagonisty (opačně působící) glutamátových receptorů.
KŘEN - ÚČINNÝ LÉK
1. 8. 2013
Blahodárné léčivé vlastnosti křenu potvrzují i dnešní výzkumy. Výtažky z kořene křenu působí proti bakteriích, virům, plísním a mají charakter desinfekčního prostředku. Kořen křenuobsahuje především velké množství vitamínu C, mnohem více než citrusové plody. Dále vitamín E, vitamíny skupiny B a provitamin A. zahrnuje také hodně minerálních látek, především hořčíku, vápníku, dále draslík, železo, fosfor a také síru a sodík.
UZENÉ TOFU S KUKUŘICÍ A RÝŽÍ
1. 8. 2013
Velmi zjednodušeně se dá říct, že tofu je sojový sýr či tvaroh.
Tofu se vyrábí podobně jako sýr, jen se jako výchozí surovina vezme sojové mléko, respektive sojový nápoj získaný ze sojových bobů, který se vysráží různými syřidly (pomocí mořské soli nigari nebo sádry) a sójová bílkovina se nechá srazit. Tofu je tedy ryze rostlinného původu, a proto je tolik vyhledáváno především lidmi, kteří maso či živočišnou stravu nejí, a nebo lidmi, kteří se chtějí stravovat zdravě.
NESNÁŠENLIVOST MLÉKA
1. 8. 2013
Dáte si hlt mléka do kávy a už je vám zle? Máte i po jednom jogurtu ekzém? Může jít buď o laktózovou intoleranci nebo alergii na mléko.
Poslední dobou často slýchám od svých známých, že jim mléko nedělá dobře na žaludek, byť s ním nemívali problém. Trpí po požití akutním průjmem, prudkým nutkáním na zvracení, případně se osypávají.
NADVÁHA ČI OBEZITA ČESKÉ POPULACE
1. 8. 2013
V České republice v dospělé populaci je 55 % tlustých, z čehož 35 % spadá do kategorie nadváhy a 20 % do kategorie obezity. A do které poloviny populace spadáte vy?
SUŠENÁ RAJČATA
15. 7. 2013
Sušení rajských jablíček u nás není zcela běžné a pokud nám nepomůže sluníčko, není ani jednoduché; navíc trvá poměrně dlouho. V jižní Evropě je na rozpálených střechách suší běžně. Naložená do olivového oleje s kořením jsou potom výtečnou pochoutkou.
RAJČATA
15. 7. 2013
Rajčata jsou bohatá na vitamíny A, C, E, kyselinu listovou, vlákninu, draslík, železo a zinek. Nejcennější je však mimořádně silný antioxidant zvaný lykopen. Tento přírodní lapač volných radikálů je až dvanáctkrát účinnější než vitamín E a dvojnásobně předčí betakaroten. Pro náš organismus i pokožku je velmi cenný, protože podporuje regeneraci buněk.
JAK POZNAT GLUTAMÁT V POTRAVINÁCH?
1. 7. 2013
To, že je glutamát neurotický a neměl by se vyskytovat ve výživě těhotných a kojících žen ani ve výživě kojenců a batolat, by měl vědět každý člověk.
Glutamát je však nebezpečný v každém věku, takže jeho vyřazení z kuchyně bude prospěšné pro celou rodinu. Glutamát a aspartam jsou chutě, které zabíjejí a které jsou vážnou hrozbou dalšího vývoje naší civilizace. Obě tyto látky jsou příkladem toho, jak v současné době vítězí trh a peníze nad vědecky zjištěnými varujícími fakty.
CHCETE ZHUBNOUT? JEZTE DÝNĚ!
1. 7. 2013
Šálek uvařené dýně pokryje více než 200% doporučeného denního příjmu vitaminu A. Ten pochází z karotenoidů, které mají na svědomí oranžovou barvu dýní. Vitamin A zlepšuje zrak, zejména za špatného osvětlení, brání vzniku rakoviny a prospívá zdraví kůže. K tomu přidejte vitamin C, D a E, vápník, hořčík, železo i proteiny. Dýně je prostě ohromně zdravá!
BEZLEPKOVÁ DIETA
1. 7. 2013
Bezlepková dieta je dieta spočívající ve snaze po eliminaci konzumace potravin obsahujících lepek (neboli gluten) ze stravy dotyčného, zpravidla ze zdravotních důvodů. Konzumace potravin obsahujících lepek osobami nemocnými celiakií nebo alergií na lepek by mohla vést k vážným zdravotním komplikacím.