Jdi na obsah Jdi na menu

BYLINKOVÉ MÁSLO

1. 1. 2014

 

Doma vyrobené bylinkové máslo má tu výhodu, že si ho můžeme namíchat podle vlastní chuti a potřeby. Nabízí se nám spousta bylinek a koření jako vhodných přísad, pro příklad alespoň pár nejznámějších: petrželka, bazalka, oregano, majoránka, celerová nať, šnitlík (kdyby někdo nevěděl, tak česky je to pažitka :-) - pozn.kor.), tymián, libeček, šalvěj, saturejka, kopr, levandule, meduňka, máta, pepř, červená a pálivá paprika, chilli, kmín.. atd.


Do pomazánkového másla se dají přidat i jiné ingredience, jako jsou žampióny a jiné tepelně opracované houby, šunka, tavený nebo strouhaný sýr, strouhaný křen, česnek, cibule, vařené vejce, citronová šťáva a mnohé další.

 

Základní postup pro výrobu bylinkového másla
Abychom mohli máslo důkladně smíchat se všemi ostatními ingrediencemi, musíme ho nejdřív několik hodin před úpravou vyndat z lednice a nechat při pokojové teplotě, dokud nezměkne. Bylinky můžeme použít čerstvé, mražené i sušené, nebo je kombinovat. Čerstvé bylinky omyjeme vodou a nasekáme nebo nakrájíme na drobno. Sušené bylinky používáme na jemno rozemnuté. Česnek utřeme nebo prolisujeme, jiné “nebylinkové” přísady nakrájíme na malé kousky. Všechny zvolené ingredience přidáme do misky se změklým máslem a několik minut důkladně mícháme (k míchání se dá využít i vhodný šlehač nebo mixér).


Hotové máslo vytvarujeme nejlépe do válečku, zabalíme do alobalu a necháme ztuhnout v lednici. K hotovým pokrmům, jako jsou grilovaná masa, pak stačí ukrojit plátek při servírování. Pro použití jako pomazánku ho necháme ztuhnout v misce.


Před upotřebením necháme naše bylinkové máslo minimálně 1 hodinu uležet, ještělépe 1 den. Při klasickém skladování v lednici má téměř stejnou trvanlivost, jako máslo neochucené. Je možné ho také zmrazit pro pozdější použití, v mrazáku vydrží i několik měsíců téměř bez ztráty kvality. Právě teď, v době, kdy máme k dispozici spoustu čerstvých bylinek, si tedy můžeme udělat zásoby na pozdější období.

 

Bylinkové pomazánkové máslo - lehčí alternativa s nižším obsahem tuku
Postup výroby je stejný jako u klasického másla. Jako základ můžeme použítpomazánkové máslo, lučinu, tvaroh, tavený sýr, pro zjemnění lze přidat několik lžic bílého jogurtu nebo smetany. V lednici nám vydrží několik dní, je však nevhodné ke zmrazení kvůli vyššímu obsahu vody.

 

Několik receptů pro inspiraci:

Bylinkové máslo na grilovanou rybku
1 kostka másla, 2 vrchovaté lžičky nasekané zelené petrželky, několik nasekaných lístků šalvěje, špetka tymiánu, trochu soli a bílého nebo zeleného mletého pepře, 1 lžička citronové šťávy
- výtečné na grilované a pečené ryby, steak z lososa a jiné plody moře

Bylinkové máslo na steaky a jiná grilovaná masa
1 kostka másla, 2 lžičky nasekané bazalky, 1 lžička nasekané zelené petrželky, 1/2 lžičky nahrubo drceného barevného pepře, trochu soli, 1 stroužek česneku, špetka chilli nebo pálivé papriky (můžeme přidat i trochu majoránky, oregana nebo tymiánu)
- skvělé především na steaky a téměř všechny druhy grilovaného masa (méně však na rybu), s menším množstvím pepře ale také na těstoviny a vařené brambory

Bylinkové pomazánkové máslo s česnekem
1 kelímek pomazánkového másla bez příchuti, 2 velké stroužky česneku, 2 lžičky nasekané bazalky, 2 lžičky nasekaného šnitlíku, trochu oregana nebo majoránky 
- výborné na bagetky, topinky, chuťovky všeho druhu, ale zkuste ho i jako náplň do šunkových rolek, k plnění rajčat, na plátky čerstvé okurky nebo jiné zeleniny

..to nezní špatně, že.. ;o)

[2006-08-09]
Autor článku Bylinkové máslo - lákadlo pro mlsné jazýčky: Michaela Vorlová

ZDROJ:

http://www.bylinky.eu/bylinkove-maslo-lakadlo-pro-mlsne-jazycky.html

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář