Jdi na obsah Jdi na menu

SUŠENÁ RAJČATA

15. 7. 2013

 

Rajčata lze jako každé ovoce a zeleninu nakládat, kandovat, sušit a vyrábět z nich různé kečupy, omáčky či čalamády s přísadou další zeleniny. Chuť, barvu i mnoho cenných látek si naštěstí zachovávají i po tepelné úpravě. Vyzkoušet můžete i sušení, které koncentruje chuť rajčat na maximum.

 

Sušená rajčata jsou delikatesa

 

Sušení rajských jablíček u nás není zcela běžné a pokud nám nepomůže sluníčko, není ani jednoduché; navíc trvá poměrně dlouho. V jižní Evropě, především Itálii, je na rozpálených střechách suší běžně. Naložená do olivového oleje s kořením jsou potom výtečnou pochoutkou.

 

  • Pro sušení vybíráme tvrdá pevná rajčata, v některých případech i ta nedozrálá, která jsme nechali na slunci za oknem zčervenat.
  • Rajčata opláchneme, chvilku je povaříme a postupně je sušíme. Přes den na slunci, v noci nebo při špatném počasí v troubě nebo v sušičce.
  • Poněkud rychleji se nám podaří usušit rajčata nakrájená na plátky.

 

Usušená rajčata ukládáme obalená hedvábným papírem na suchém místě. Pokud by snad začala měknout, je nutno je znovu dosušit. Rovněž je můžeme naložit do panenského olivového oleje, který podle chuti dochutíme česnekem, solí a bylinkami.

 

Sušená rajčatová povidla

 

Rychlejší je sušení rajčatové pasty.

  1. Rajčata rozvaříme na tuhá povidla.
  2. Vzniklou pastu rozetřeme na alobal, ten položíme na plech a sušíme v troubě.
  3. Alobal s rajčatovou pastou můžeme též vložit do sušičky na ovoce a sušit do ztuhnutí. Vznikne tak plát, který rozkrájíme na kousky a ty ještě dosušíme.
  4. Usušená rajčata uložíme do krabice a skladujeme je na suchém místě.

 

Takto usušená rajská jablíčka používáme při přípravě masa na paprice, pro zlepšení barvy omáček a určitě nám poslouží i při přípravě domácí pizzy.

ZDROJ:

http://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/zelenina/jak-susit-a-nakladat-rajcata/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář