Jdi na obsah Jdi na menu

DOMÁCÍ OVOCNÉ NANUKY

14. 8. 2013

I NANUK LZE VYROBIT DOMA - máte chuť na nanuk? Vyrobte si ho. Není to nic složitého a uděláte pro sebe i své děti daleko víc, než když si ho koupíte. Je krásné, když člověk dokáže využít všech darů přírody a není líný sbírat a zpracovávat ovoce.

 

 

Ke zmražení jsou nejvhodnější plody, jako je rybíz, jahody, maliny, borůvky ostružiny, eventuálně ještě meruňky, ale ty by měly být vypeckované. Broskve příliš vhodné k mražení nejsou. Ideální je z meruněk, broskví nebo slivek vyrobit dřeň a tu zmrazit namísto mražení celého ovoce. A přes mražení se pomalu dostáváme k výrobě nanuků.

 

Předtím nutno ještě zmínit vysoký obsah vitamínu C a také potřebného železa ve výše zmíněných plodech. Kromě toho mají také další potřebné vitamíny, minerály a příznivé zdravotní účinky, počínaje dobrým vlivem na trávení a navozením dobré psychické pohody konče.

 

Lidé by opravdu neměli zapomínat na to, jak důležité je dávat dětem místo bonbónů letní ovoce jako jsou maliny, jahody, meruňky nebo borůvky, které jsou samy o sobě vysoce léčivými plody. Při chudokrevnosti je vhodné jíst hodně malin, jahod, rybízu, třešní, švestek a meruněk. Železo se totiž dobře vstřebává spolu s vitamínem C, který plody ve vysoké míře obsahují.

Mohla bych vám uvést třicet důvodů, proč si vyrábět nanuky doma a dát si trošku práce se zpracováním zahradního ovoce. Možná ale bude stačit uvést jen základní důvod, a to je ten, že každý člověk chce chutnou a zdravou kvalitu a není nic lepšího než to, co si sami vyrobíte.

 

Nehledě na to, že v létě tím zabavíte svoje nudící se děti. Vyžeňte je od počítače a pošlete je na zahradu, nebo do krámu, pokud žijete ve městě a o zahradě plné ovoce si můžete leda nechat tak zdát.

Použít můžete cokoli – meruňky, maliny, jahody, borůvky, ostružiny a tak dále. Nezapomeňte koupit sadu pro výrobu nanuků. V prodeji jsou různé druhy, stojí obvykle několik desetikorun podle druhu a počtu kusů v sadě.

 

 

 Postup:

 

Ovoce (nejlépe ale vždy pouze jeden druh) důkladně umyjte a dejte do velkého hrnce, přesypejte kvalitním hnědým třtinovým cukrem a zalijte trochou vody. Nechte chvíli odstát a pak povařte. Krátce, ne příliš dlouho.

Není třeba přidávat mléko ani smetanu – alergici jistě zajásají. Po vychladnutí nalijte do mixeru a důkladně rozmixujte na hladký pěnový krém. Tady pozor – samozřejmostí je použít ovoce vypeckované a očištěné, přesto například u malin nebo rybízu musíte počítat s pecičkami, které je lepší přecedit, nejlépe ještě před mixováním. Rovněž musíte počítat s tím, že nanuk z červeného rybízu bude jaksi kyselejší.

Mně se nejlépe osvědčily nanuky malinové nebo meruňkové. Obsahují vysoké procento ovoce a trochu třtinového cukru, čím více vody použijete, tím více bude nanuk logicky vodnatější. Žádné náhražky! Co si můžete přát víc?

 

Připravenou směs nalijte do formy a přiklopte čepičkou s tyčinkou tak, aby se nanuk dal krásně vytáhnout. Pak už jen stačí dát vše na několik hodin zmrazit, ideálně přes noc.

Hotové nanuky z formy vytáhnete tak, že je zespodu opláchnete ve velmi horké vodě, která je pomůže uvolnit a krásně vyklopit bez toho, aniž by se ulomila tyčinka držátka nebo vám držátko zůstalo v ruce a museli jste nanuk pracně páčit. Pokud nemáte tvořítka na nanuky, použijte uzavíratelnou plastovou misku, která je vhodná k mražení, a vyrobte si nanukový dort.

Zdroj:

http://www.vitalia.cz/clanky/domaci-nanuky-s-ovocem-jsou-bez-ecek-barviv-a-alergenu/

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář