Jdi na obsah Jdi na menu

A ZVONY ODLETĚLY DO ŘÍMA

28. 3. 2024
.. a zvony odletěly do Říma! Je tady Zelený čtvrtek.
Křesťané si právě dnes připomínají Ježíšovu poslední večeři, při níž se rozloučil s apoštoly. Poté požehnal chléb a víno s poselstvím, že toto je on sám, jeho tělo a krev, které obětuje pro ostatní.
Ježíš učedníky vyzval, aby stejné mše opakovali na jeho památku a slíbil, že bude pokaždé přítomen této hostině křesťanů. Tak vznikla křesťanská svátost eucharistie. Po večeři, během které se vytratil Jidáš,aby dokonal svůj zrádný skutek, všichni odešli na Olivetskou horu do Getsemanské zahrady.
Zde na Ježíše během modliteb dolehla úzkost, strach a osamění. Jeho zlá předtucha se naplnila – Jidáš přivedl nepřátele a označí Ježíše polibkem, který byl následně zatčen.
Jako projev smutku proto na Zelený čtvrtek s večerní mší umlkají zvony: říká se, že „odletěly do Říma“, znovu se rozezní až na Bílou sobotu.
Název Zelený čtvrtek vznikl pravděpodobně omylem – špatným překladem či zkomolením původního německého názvu Greindonnerstag. To v překladu znamená „plačtivý čtvrtek“, neboť tento den byl dnem pokání a odpouštění hříšníkům. Byl ale, nejspíš kvůli nedbalé výslovnosti, nesprávně pochopen jako Gründonnerstag, tedy zelený.
Zvony na Zelený čtvrtek umlkají a nahrazují je řehtačky a klapačky. Ty mají zároveň svým „rachotem“ zahnat zlé síly.
Krásný začátek Velikonoc přeje všem Rea
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář