Jdi na obsah Jdi na menu

VYZNÁTE SE V OZNAČOVÁNÍ VAJEC?

17. 12. 2020

Jak se orientovat ve značení vajec se můžeme dozvědět ze stránek státní veterinární správy.

 

vejce.png

 

Zásadní jsou údaje na skořápce vajíčka.

První číslo na vajíčku informuje, z jakého je chovu.

1 – vejce od slepic chovaných ve volném výběhu,

2 – z halového chovu,

3 – z klecového chovu,

0 – vejce z ekologického chovu.

 

Dále na vejci spotřebitel najde kód země, ze které vejce pochází, například označení „CZ“ znamená původ vejce v České republice. Pokud je na vejci uvedeno „PL“, jedná se o vejce z polského chovu, „DE“ značí, že jsou od německého chovatele atd.

Za kódem země pak následuje číslo, které identifikuje konkrétní chov. Pro identifikaci konkrétního českého chovu je možné využít následujícího vyhledavače: mtd-ustrasice.cz/vyhledavani. Stačí zadat čtyřčíslí uvedené na vejci za  kódem „CZ“.

Pozor, země uvedená na krabičce či platu se může lišit od země uvedené na skořápce vajec uvnitř obalu. Značí totiž původ třídírny a je běžné, že třídírna nakupuje vejce od chovatelů v jiné zemi. Chceme-li tedy skutečně znát zemi původu vajec, je vždy nutné podívat se na skořápku!

 

Na obalu od vajec se pak nacházejí další údaje. Kromě základních údajů o firmě či počtu kusů v balení lze na obalu najít např. také hmotnostní skupinu, která je určena zkratkami S, M, L či XL, datum minimální trvanlivosti (maximálně 28 dní po snášce) nebo doporučení pro uchování vajec v chladu a slovně vyjádřený způsob chovu nosnic. Vejce musí být uchovávána při nekolísavé teplotě v rozmezí od +5 do +18 °C. Prodávat se mohou nejpozději 7 dní před uvedeným datem minimální trvanlivosti.

 

Pokud někdo prodává již vařená a barvená vejce, která k Velikonocím neodmyslitelně patří, jsou považována za vaječný výrobek nebo výrobek z vajec. Jejich minimální dobu trvanlivosti a podmínky skladování stanovuje výrobce a musí být v souladu se zákonem o potravinách. Na obalu musí být uvedeno identifikační označení výrobce.

 

zdroj info: https://www.svscr.cz/jak-se-orientovat-ve-znaceni-vajec/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkrétního producenta vajec lze vyhledat na stránkách Mezinárodního testování drůbeže, s. p., a to zde: www.mtd-ustrasice.cz/vyhledavani

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář