Jdi na obsah Jdi na menu

VITAMINY SKUPINY B- OBECNĚ

1. 6. 2010

VITAMINY SKUPINY  B

—                                thiamin (B1), riboflavin (B2), pyridoxin (B6)

—                                kobalamin (B12)

—                                kyselina listová, niacin, kyselina pantothenová, biotin

—                                většina je nestálá a během skladování, zpracování a vaření dochází k významným ztrátám

—                       hypovitaminózy  zejm. u lidí ve stresových podmínkách → nechutenství, únava, nesoustředění, zdrojem vitamínů B jsou kvasnice (např. Pangamin – sušené pivovarské kvasnice) a hovězí vývar

 

Vitamíny skupiny B patří do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě. Tělo si je nedokáže samo vytvořit a proto musí být pravidelně dodávány potravou.Vitaminy skupiny B jsou velice důležité pro správnou funkci organizmu, protože se účastní přeměny bílkovin, tuků a sacharidů na energii.

Vitamíny skupiny B potřebuje lidské tělo pravidelně doplňovat. Jsou to vitamíny rozpustné ve vodě, proto z těla rychle odcházejí močí. Naši předkové byli zdravější, jelikož jejich strava byla v lepší kvalitě, než je naše současná strava. Půda nebyla chemicky hnojena, pěstované plodiny byly mnohem hodnotnější, obsahovaly v dostatečné míře přírodní vitamíny, minerály a stopové prvky. Místo cukru se používal – řepný sirup, místo hladké či hrubé mouky – mouka celozrnná, rafinované potraviny naši předkové neznali. Z těchto důvodů trpí dnes téměř každý člověk nedostatkem těchto vitamínů řady B.

Spotřeba těchto vitamínů nadměrně stoupá při jakémkoliv stresu. Stres je cokoliv, co zatěžuje mimořádně lidský organismus, patří sem i medikamenty, chemikálie, infekce, hluk, nadměrná únava, operace, nenávist, hněv, psychologické otřesy a podobně. Při takovém stresu jsou všechny výživné látky potřebné v daleko větším množství.

Existují čtyři hlavní zdroje komplexní skupiny přírodních B vitamínů:

·                    obilné klíčky

·                    pivovarské kvasnice

·                    rýžové slupky

·                    játra
5. skupinu zdroje přírodních B vitamínů tvoří činnost bakterií v lidském trávicím traktu. Tato činnost ve střevech však není dosud dost probádána. Tyto bakterie se rychle ničí, když ze stravy vyloučíme tuky a mléko nebo při užívání antibiotik a sulfonamidů. Jejich obnovu ve střevech lze dosáhnout konzumací acidofilní kultury z jogurtů, kysaného mléka, podmáslí.

I mnoho dalších potravin je sice bohatých na obsah vitaminu B, ale vždy jen na některé skupiny. Náš organismus však potřebuje celou řadu B vitamínů, jinak vznikají symptomy nedostatku ostatních skupin vitaminu B.

Nedostatek vitamínů skupiny B se projevuje na celém organismu. Jedině při těžkém nedostatku se projevuje u některé skupiny buněk těžší poškození, než u ostatních. Všeobecně můžeme posoudit stav výživy organismu a dostatek vitaminu skupiny B na vzhledu našeho jazyka. Bohužel, normálně zdravý jazyk dnes najdeme pouze u zdravého dítěte. Takový zdravý jazyk má průměrnou velikost, je rovnoměrně růžový, v rozích, nebo okolo rohů je zcela hladký, bez povlaku, bez zoubkování, které ukazuje, kde spočívá zub. Chuťové pupeny by měly být stejně malé a pokrývat celý povrch jazyka.

Při nedostatku vitamínů B se nejdříve zvětší chuťové pupeny vpředu, později se zmenší, až vymizí zcela, takže špička a strany jazyka se stanou hladkými. Zadní bradavky se zvětšují a mají plochý vzhled, jako malá, neotevřená houba. Při letitém nedostatku vitamínů B se skupiny chuťových bradavek jakoby shluknou, téměř srostou a na jejich zevním ohraničení vzniknou prohloubeniny, nebo štěrbiny. První taková prohloubenina (rýha) vzniká ve středu jazyka. Časem může vzniknout tolik prohloubenin, že jazyk vypadá jako geografický.

U mnohých lidí můžeme pozorovat silný povlak na jazyku, který páchne a značí růst nežádoucích bakterií ve střevech. Pokud je ve střevech růst hodnotných bakterií ve správném poměru, dochází k výrobě střevních vitamínů skupiny B a takový povlak nemůže nikdy vzniknout.

Do skupiny vitamínů B patří sedm základních vitamínů, které si dnes představíme: Vitamín B1 (thiamin), Vitamín B2 (riboflavin), Vitamín B3 (niacin), Vitamín B5 (kyselina pantothenová), Vitamín B6 (pyridoxin), Vitamín B9 (kyselina listová) a Vitamín B12 (kobalamin). Tato skupina vitamínů se označuje názvem B-komplex.

ZDROJ: WIKIPEDIE

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář