Jdi na obsah Jdi na menu

VITAMIN P4 -TROXERUTIN

1. 3. 2012

Troxerutin je směs obsahující 95-105 % O-hydroxyethylovaných derivátů rutinu počítáno na vysušenou látku. Je to žlutozelený prášek, snadno rozpustný ve vodě (citace z Českého lékopisu 2009).

Rutin je přírodní látka, vyskytující se v různých množstvích v mnoha rostlinách rostoucích v celém světě. Průmyslově se získává extrakcí a izolací z rostliny Dimorphandra mollis, vyskytující se nejvíce v deštných pralesích Brazílie. V našich podmínkách je nejvíce zastoupen v pohance, violce, třezalce a dalších většinou žlutě kvetoucích květinách. Zařazením rutin patří do skupiny rutosidů, přírodních flavonoidů, což jsou obecně chemické sloučeniny patřící do obsáhlé skupiny rostlinných glykosidů, kterých je známo několik tisíc. Z léčebného hlediska jsou definovány jako významné antioxidanty s mnoha příznivými účinky na lidský organismus, například likvidují volné kyslíkové radikály.

Troxerutin je upravený rutin za účelem zvýraznění a zvýšení účinnosti na lidský organismus. Samotný rutin není téměř rozpustný ve vodě, zatímco troxerutin ano, což způsobuje snadné pronikání účinné látky buněčnými stěnami.

Rutosidy mají mnohé nenahraditelné léčebné vlastnosti důležité pro lidský organismus. K nejvýznamnějším patří celkové posílení kardiovaskulárního systému, podpora krevního oběhu, zlepšení pružnosti cév a zpevnění jejich stěn. Tím mají výrazný vliv na prevenci aterosklerózy a infarktu myokardu. Odstraňují projevy žilní nedostatečnosti jako jsou bolesti nohou, pocity těžkých nohou a křečové žíly. Výrazně ovlivňují podkožní jemné kapiláry a vlásečnice, snižují jejich křehkost a značně zlepšují prokrvení. Tím příznivě působí na zlepšení různých poúrazových stavů jako jsou otoky, zhmožděniny po podvrknutí a natažení svalů a šlach, proleženiny, krevní výron, modřiny, jizvy a další podobné potíže. Důležitý účinek způsobený zlepšením prokrvením tkání se také projeví při podpoře hojení menších poranění jako odřenin, opařenin, popálenin a omrzlin. Rutosidy mají obecně příznivý účinek na regeneraci pokožky a při různých kožních potížích mezi něž patří akné, vyrážky, ekzémy, svědivost, místní podráždění, alergie, případně i lupénka.

Pro rozsáhlé další účinky jsou různé druhy přírodních a upravených rutosidů používány po mnoho let v lékařství, kosmetice, potravních doplňcích a dalších produktech založených na přírodní medicíně. Jejich použití je dokumentováno velkých počtem odborných i populárních článků v literatuře různých zemí. Troxerutin patří rozhodně k jedněm z nejvýznamnějším členům této skupiny látek.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář