Jdi na obsah Jdi na menu

VITAMIN B7(H) - BIOTIN

1. 1. 2011

Vitamín H (též je nazýván biotin, koenzym R či vitamín B7) je ve vodě rozpustný vitamín, z chemického hlediska kondenzát močoviny a thiofenu se zbytkem kyseliny valerové Vitamín H má písmeno v názvu odvozeno od německého slova Haut, tedy kůže neboť extrakty obsahující tuto látku měly léčivé účinky na kožní léze.

Biotin v našem funguje jako přenašeč tzv. aktivní kyseliny uhličité. Slouží k látkové výměně tuků a bílkovin. Podílí se na metabolismu téměř všech buněk v našem těle. Účastní se při tvorbě mastných kyselin, které jsou součástí stěny každé buňky. Vstřebává se v tenk.střevě a ukládá se v játrech,svalech a ledvinách.Jeho přeměna na akivní enz. závisí na přítomnosti Mg, jeho zásoba v těle zhruba na 1 měsíc.Produkují ho také mikroorg.na konci tenk.střeva,

Funkce -Je typickým kofaktorem karboxyláz (enzymů schopných navázat oxid uhličitý do různých chemických sloučenin). Je vázán peptidovou vazbou na apoenzym přes aminoskupinu lysinu, který je součástí bílkovinného řetězce zmíněného apoenzymu.

Biotin v potravinách –prakticky ve všech potr. K nejbohatším a nejčastějším zdrojům, ve kterých biotin přijímáme, patří žloutky, mléko, kvasnice, játra a ledviny.

Denní potřeba biotinu je 30-60 mg/den resp. 150-300 mikrogramů..

Mám si dát vitamín H? Pokud trpíte dlouhodobými a plíživými záněty kůže, častými záněty spojivek, svalovými bolestmi nebo únavou, je vhodné zvýšit denní příjem biotinu nejméně o třetinu doporučené denní dávky.

Biotin účinně snižuje bolesti ve svalech, je účinný proti depresím, funguje jako prevence proti plešatosti, podporuje činnost pohlavních žláz. Mimo to podporuje centrální nervovou soustavu a vydatný spaní.

V doplňkové léčbě ve směsi vitaminů je dávka biotinu okolo 50 mikrogramů na den obvykle dostatečná.

Projevy nedostatku -Jeho nedostatek může vyvolat změny na pokožce a nervové poruchy. Experimentálně lze navodit avitaminózu používáním většího množství syrových vajec, neboť bílek obsahuje bílkovinu avidin, tvořící s biotinem neúčinný komplex odcházející s výkaly. U lidí se avitaminóza ani hypovitaminóza nevyskytují.

Projevy nedostatku biotinu brzdí růst dětí a jejich vývoj. Můžete na sobě pozorovat šedivění a šupinatění kůže, spavost a sníženou odolnost vůči nemocen.

Při předávkování se může objevit nevolnost, zvracení, bolesti v oblasti břišní a někdy i bolesti hlavy. Opatrnosti je třeba při přecitlivělosti na vitamin H a v těhotenství

ZDROJ: WIKIPEDIE

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář