Jdi na obsah Jdi na menu

VITAMIN B5 - KYS. PANTOTHENOVÁ

1. 11. 2010

Kyselina pantothenová (Kyselina D-pantothenová, vitamín B5) je ve vodě rozpustný vitamín, který se účastní metabolismu všech živin v těle. Čistá kyselina je nestálá olejovitá kapalina. Chemicky je kyselina pantothenová tvořena spojením aminokyseliny β-alaninu a kyseliny pantoové. Je součástí acetyl-Co-A a aktivované kys.octové (klíčová při metabol. –tuků, Ch, kůže, růst a barva vlasů), v séru je volná, vyluč.se močí, je to důlež.antioxidant, zvyšuje odolnost proti stud.počasí a prodluž.život pokus.zv.

Kyselina pantothenová v potravě Název pro kyselinu pantothenovou pochází z řečtiny a znamená „všude se nacházející“; vitamín B5 se skutečně nachází v mnoha potravinách rostlinného i živočišného původu, především v mase a vnitřnostech, celozrném pečivu a luštěninách. Ve formě pantothenanu vápenatého je přidávána do cereálních produktů, do nápojů a vitamínových doplňků výživy. Částečně ji synt.střevní mikroflora.Prekurzor –dexpantenol –k léčbě,

Doporučené denní dávkování: 6mg/den (u sportovců 6-20mg/den)

Kyselina pantothenová v průmyslu -V kosmetickém průmyslu se jako panthenol přidává do pleťových krémů, přípravků po opalování, regeneračních krémů, vlasových šamponů a kondicionérů aj.

Role kyseliny pantothenové v organismu -Aktivní forma kyseliny pantothenové je koenzy A. Ten je v organismu nutný při metabolismu sacharidů a lipidů a při syntéze životně důležitých látek (aminokyselin, hormonů, hemoglobinu, acetylcholinu a mnoha dalších) Zlepšuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů. Koenzym A působí v cyklu kyseliny citrónové, je důležitou součástí reakcí při oxidaci i syntéze mastných kyselin, syntéze cholesterolu a acetylačních reakcích.

Další aktivní formou vitamínu B5 je protein přenášející acyl (ACP), který se účastní reakcí syntézy mastných kyselin.

Projevy nedostatku -Kyselina pantothenová musí být neustále dodávána v potravě, ale její nedostatek je vzácný, vyskytuje se totiž prakticky ve všech potravinách. Nedostatek se projevuje jako burning foot syndrom, který byl popsán u válečných zajatců. Projevuje se křečemi v nohách, nechutenstvím a nespavostí, depresemi a sníženou odolností vůči infekcím. Podle jedné studie nedostatek vitamínu B5 způsobuje akné. Uměle vyvolaný nedostatek u zvířat způsobuje poruchy růstu, neplodnost, a dermatologické poruchy.

Předávkování vitamínem B5 -Vitamín B5 je rozpustný ve vodě a vylučován močí. Pouze velmi velké dávky mohou způsobit nevolnost a průjem. Vyšší dávky mohou způsobit průjem a zadržování H2O v těle.

ZDROJ: WIKIPEDIE

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář