Jdi na obsah Jdi na menu

VITAMIN B2 - RIBOFLAVIN (E101)

1. 8. 2010

Riboflavin (vitamín B2, vitamín G, ovoflavin, laktoflavin) je žluté až oranžově žluté přírodní barvivo slabě rozpustné ve vodě. Patří mezi flaviny. Fluoreskuje, je odolný vůči vysokým teplotám, ale rozkládá se působením světla.Důležitý pro aktivitu enzymů,odbourávání glykogenu, metabolismus AK, pro nervosaval.syst, podílí se na antioxidativ.syst.čl., v těle se váže na protein plazmy,část v plicích a játrech, vylučuje se močí a potem-je lákadlo pro komáry

 

Riboflavin v potravě -Rostliny a mikroorganismy dokážou syntetizovat riboflavin; živočichové, tedy i člověk, je ale musí přijímat v potravě. Vitamin B2 je rozpustný ve vodě, v těle se neukládá, je jej proto nutno stále doplňovat.

Zdrojem vitamínu B2: jsou kvasnice, játra a ledviny. Dále je obsažen i v mléce, ve vejcích, ve vepřovém a hovězím masu, v rybách, v tvarohu, v kakau a v ořeších. V potravinářství se značí kódem E 101.

Doporučená denní dávka: 1,2 -1,8 mg/den  (sportovci 2-8mg/den)

Vegetariáni +Vegani: Jak je vidět z výčtu potravin, které obsahují vitamín B2, většina jich je živočišného původu. To může způsobovat problémy přísným vegetariánům a zejména pak veganům, kteří kromě masa odmítají veškeré živočišné potraviny, včetně mléka a vajec.

Argumenty, že býložravci potraviny živočišného původu nepřijímají a přesto netrpí nedostatkem tohoto vitamínu neobstojí. V trávicí soustavě býložravců, v bachoru přežvýkavců a v tlustém střevě ostatních býložravých živočichů žije symbiotická mikroflóra, mikroskopické houby, prvoci a bakterie, které jsou schopné tento vitamín syntetizovat v dostatečném množství pro potřeby organismu býložravce.Lidské střevo bohužel podobná mikroflóra neosidluje. Vegetariáni a vegané by proto měli tento vitamín přijímat v tabletách.

Zvýšená potřeba vitamínu B2 -mají lidé, kteří jsou léčeni antibiotiky, lidé trpící onemocněním štítné žlázy, celiakií, cirhózou jater nebo cukrovkou.Dále dietám, sportovci Ženy, které užívají orální antikoncepci a osoby, které nepijí mléko, jsou také ohroženy nedostatkem riboflavinu. Protože se riboflavin rozkládá světlem, novorozenci s kojeneckou žloutenkou, kteří jsou léčeni fototerapií, mohou také trpět nedostatkem vitaminu B2.

Role riboflavinu v organismu - důležitý pro dobrý stav kůže, očí, funkce srdce a dalších orgánů. Jelikož má významný vliv na metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin, ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v organismu. Jako součást enzymů v dýchacím řetězci je nezbytný pro základní buněčný metabolismus. Aktivní forma riboflavinu je flavinmononukleotid (FMN) a flavinadenindinukleotid (FAD). Přeměna je ovlivňována hormony štítné žlázy a některými léčivy. FMN a FAD jsou prostetické skupiny mnoha oxidoredukčních enzymů, flavoproteinů,  Flavoproteiny mohou působit i jako koenzymy k přenosu vodíkových atomů. Při tom vzniká redukovaná forma FMNH2 a FADH2

Projevy nedostatku - kupodivu nevede ke větším potížím. Projevuje se zánětem ústních koutků, zánětem rtů nebo jazyka, záněty spojivek, mazotokem a světloplachostí, chudokrevnost a poruchy metabol.Fe

Předávkování vitamínem B2 - je rozpustný ve vodě a je vylučován močí. Předávkování proto není možné.

ZDROJ: WIKIPEDIE

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář