Jdi na obsah Jdi na menu

VITAMIN B15 -KYS.PANGAMOVÁ

1. 9. 2011

Pangamil, pangamín, 6-aminoacetylglukonová kyselina. Je přítomna v semenech významné byliny cizrny beraní (Cicer arietinum) z čeledi bobovitých, která je vedle fazolí a sóji široce používanou luštěninou s vysokým obsahem proteinů.

Je relativně nedávno objevený vitamín, rozpustný ve vodě, citlivý ke světlu. Není tolik znám i když je konáno mnoho výzkumů na jeho poznání a stále nabývá na popularitě. Z hlediska jeho struktury a účinků se nejedná o vitamín v pravém slova smyslu. Zda se jedná o vitamin nebylo prokázáno, zato však bylo prokázáno, že má adaptogenní účinky při stresu, lipotropní účinek, stimulační účinek na kyslíkový metabolismus v tkáních a detoxikační efekt.

Je nezbytný ke zdravému způsobu života. Používal se hlavně v Rusku k podpoře sportovních výkonů. Předpokládají se u něj antioxidační účinky a má podobné indikace jako vitamín E.

Působí jako lipotropní látka, snižuje cholesterol v krvi a brání usazování tuků v játrech. Zvyšuje obsah látek bohatých na energii (kreatinfostát, glykogen), pomáhá při vylučování škodlivin z těla, prodlužuje životnost buněk. V praxi se používá většinou jeho vápenatá sůl.

Zdroje: integrální rýže a mouka, sezamová a dýňová semena, pivní kvasnice, otruby

Použití: používá se v prevenci aterosklerosy, jako ochranný prostředek znečištěného prostředí, proti stárnutí organismu, jako pomocný prostředek při cirhóze jater a při srdečních onemocněních. Snižuje tíživé účinky astmatu. Je součástí pokrmových přípravků sportovců, zvyšuje odolnost organismu.

Pro body-building je ho možno s úspěchem použít ke tlumení účinků stresové reakce, k ochraně poruch srdce a cév spojených s hypoxii, k výraznému zpomalení sklerotizačních procesů v organismu, při chorobách jater a k jejich ochraně.

Dávky: 50 - 150 miligramů za den, někdy se prodává jako kalcium pangamát.

Příznaky z předávkování: nejsou známé. Není určena jeho toxicita. U některých aplikací se objevuje jako nežádoucí účinek pocit na zvracení.

Příznaky z nedostatku: je sníženo okysličování buněk a tím se zvyšuje únava organismu, je malá fyzická kondice a buňky předčasně stárnou. Přidružují se srdeční a neurologické obtíže a poruchy vyměšování žláz s vnitřní sekrecí.

ZDROJ: WIKIPEDIE

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář