Jdi na obsah Jdi na menu

VITAMIN B12 - KYANOKOBALTAMIN

1. 6. 2011

Vitamín B12 (kobalamin) je vitamín ze skupiny vitamínů B; je rozpustný ve vodě

Molekula vitamínu B12 je poměrně složitá; základem je komplexní vazba centrálního atomu kobaltu se čtyřmi atomy dusíku pyrrolových jader, vázaných spolu do porfyrinového skeletu. Toto uspořádání je silně podobné molekule hemoglobinu, kde je centrálním atomem železo nebo chlorofylu s atomem hořčíku.

Vitamin B12 je důležitý především pro správnou funkci krvetvorby, podílí se na syntéze DNA a ATP a je nezbytný pro správnou funkci nervového systému.(přenášení metyl sk.) význam při syntéze vlastních AK

Hlavním zdrojem tohoto vitaminu v potravě jsou živočišné produkty: vejce, mléko, sýry, maso a vnitřnosti. Správný přísun potřebného množství vitaminu B12 do organizmu zlepšuje paměť, podporuje koncentraci a snižuje riziko vzniku srdečních chorob. Vitamin B12 je součástí preparátů pro léčbu onemocnění jater, střev a slinivky břišní. Nedostatek kobalaminu se projevuje chudokrevností, hubnutím, zhoršováním paměti, duševní výkonnosti a svalové koordinace.

Sloučenina kobalaminu hydroxykobalamin se používá při otravě kyanidy

Doporučená denní dávka jsou pouze 3 -4 mikrogramy denně, při přebytku se ukládá v játrech, kde tvoří zásoby i na několik let.(2000 -3000 mikrog. –na 3-5let)

Problematické zásobení může být u lidí, kteří ze své stravy vyloučí některé živočišné produkty. Laktoovovegetariáni a laktovegetariáni mohou vitamín přijímat z mléka a mléčných výrobků, případně z výrobků obohacených o vitamín B12. Přijímání vitamínu může být problematičtější u veganů, protože žádný přírodní, čistě rostlinný zdroj se neprokázal jako dostatečný, a proto by vegani měli přijímat vitamín B12 především z výrobků obohacených o vitamín B12 nebo z doplňků stravy (například z multivitamínového doplňku VEG 1). Každopádně přísun vitamínu B12 zůstává pro všechny vegetariány nejkontrolovanější položkou výživy.

Nejde předávkovat, jen výjmečně z toho (nad 1mg na den) akné či alergická rce.

Mikroflora střeva ho také produkuje, ale nevstřebává se do těla. Jeho vstřebávání z potravy ovl. 3 faktory – IF(produkovaný v žaludku –ovl. vstřebání B12 v tenk.střevě), TC, CP –ovl. transport vitaminu do krev.oběhu do krvetvorné tkáně a jater, z organismu vylučován žlučí.

zdroj: wikipedie

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář