Jdi na obsah Jdi na menu

ÚŽASNÉ SCHOPNOSTI IMUNITNÍ SYSTÉMU

1. 8. 2012

Každý v sobě neseme fascinující schopnosti imunitního systému, který má za úkol chránit nás před škodlivými vlivy zevního i vnitřního prostředí. Existují tři linie obrany. První z nich představují kůže a sliznice, tvoří bariéru, která chrání před napadením mikroby. Pokud bacil nějakým způsobem překoná tuto první linii obrany, například prasklinkou, trhlinkou, oděrkou, začne fungovat druhý obranný mechanizmus.

Skládá se z fagocytujících buněk, které doslova spolknou škodlivé mikroorganizmy i antimikrobiální proteiny. Tento jev v praxi vnímáme jako zánět. Popsaná první a druhá linie jsou nespecifické obranné mechanizmy, což znamená, že nerozlišují mezi jednotlivými vetřelci. Pro případ, že tyto obranné linie tělo neuchrání, vyrukuje tělo s velmi inteligentní obranou – specifickou, kterou si člověk během svého vývoje postupně vypěstoval. Jedná se o specifický obranný mechanizmus, složený z lymfocytů a protilátek.

Pokud se mluví o termínu imunitní systém, pak právě tato třetí linie vystihuje význam tohoto pojmu.

Lymfocyty jsou typem bílých krvinek (je jich tam pět druhů) a jsou to klíčové buňky imunitního systému. Existují dva hlavní typy lymfocytů: B buňky a T buňky. První z nich vznikají v kostní dřeni, zatímco druhé v brzlíku. Ale celý systém pracuje v úzké spolupráci také s jinými orgány v těle. Na jednom místě se tvoří, na druhém místě se školí a zdokonalují, navzájem jsou propojeny lymfatickým systémem, což si můžeme přestavit jako dopravní síť pro lymfocyty. V těle máme speciální místa, kde lymfocyty vykonávají různé funkce, a také orgány, kde se zachytí cizí molekuly a kde jsou i likvidovány. Nyní je třeba jmenovat slezinu, lymfatické uzliny, slepé střevo, krční mandle, oblasti tenkého střeva zvané Peyerovy pláty, shluk tkáně v zadní části nosu - tzv. nosní mandli…

Nejprve se vytvoří zárodečné buňky lymfocytů a ty musí dozrát, lze to přirovnat ke studiu na střední škole a maturitě, teprve když odmaturují, mohou být zařazeny do armády obranného systému. Tato maturita - inteligence je hodně důležitá, protože buňky musí rozlišovat, co je pro tělo prospěšné a co není. Mají za úkol likvidovat to, co tělu škodí. Bylo by tragickou chybou, kdyby likvidovaly také buňky tělu vlastní.

A když se to stane, pak hovoříme o autoimunitní nemoci, jakou je lupus nebo roztroušená skleróza. Z tohoto důvodu je imunitní odpověď vysoce specifická a regulovaná.

Ano, máme fascinující schopnost svého imunitního systému.

Je řízena endokrinním systémem a nervovým systémem. A to všechno je pod vlivem našeho myšlení, stavu naší mysli! Fyzický a emocionální stres může poškodit imunitu. V takovém případě se vylučují hormony z nadledvinek a ty ovlivňují počet a aktivitu bílých krvinek, ale také naopak mohou imunitní systém potlačit až zastavit. (Tohoto jevu se využívá při syntetické imunosupresi - léčbě, která zastavuje přehnanou imunitní reakci, pokud ohrožuje život člověka.)

Podle stavu naší mysli vylučujeme a aktivujeme neurotransmitery, které komunikují s imunitním systémem. Když jsme v dobré náladě nebo v klidném stavu, pozitivně ovlivňují imunitu. Můžeme si tedy sdělit důležitou věc. Stavem mysli ovlivníme imunitu. Pravidelné cvičení, smích a zdravá strava, která zlepšuje neurologické funkce (celá zrna a listová zelenina podporují nervový systém), jsou základem. Vyhýbejme se toxickým, chemickým látkám, také cukru, alkoholu, nepřirozeně a chemicky zpracovaným potravinám.

Můžete si zvolit pro svůj život pravidelný režim, respektovat den a noc, dodržovat dobrou mentální hygienu, systematicky vypínat televizi, když dávají zprávy a tzv. krimiseriály, nevšímat si bulváru, který negativně zanáší mysl. Dále je vhodné navštěvovat místa, kde je vám dobře, kde jsou pozitivní aktivity, kde je veselá a uvolněná atmosféra, tedy navštěvovat pozitivně naladěné přátele, ne ty, kteří vás zahrnou starostmi, svými problémy, nemocemi, spory apod., navštěvovat místa, jakými jsou lesy, louky, skály, pláž…, kde budete sbírat kamínky, pozorovat rostliny, celou tu rozmanitost tvarů a barev, které vás uklidní… Jsou skvělé způsoby, jak pomoci zvýšit váš imunitní systém a udržovat jej v dobré kondici, aby mohl vykonávat svou práci a chránit vás.

Postarejte se o imunitní systém a imunitní systém se bude starat o vás.

Nenechte se manipulovat tam, kam nechcete směřovat. Pokud si nerozumíte se šéfem, řekněte mu to do očí nebo odejděte. Nezůstávejte v prostředí, kde je vaše zdraví ohroženo, kde jste vystaveni nepřiměřenému tlaku, či dokonce zneužívání. Vezměte odpovědnost za své zdraví do vlastních rukou.


Více informací na: http://www.celostnimedicina.cz/fascinujici-schopnost-imunitniho-systemu.htm#ixzz22C5lfYNo

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář