Jdi na obsah Jdi na menu

ŠRUCHA - PLEVEL, KTERÝ SNIŽUJE HOREČKU I CHOLESTEROL

25. 8. 2018

Není plevel jako plevel. Taková šrucha zelná je doslova zelený přírodní zázrak. Objevte jej i vy a už jej nikdy nevyhodíte do kompostu. Každý, kdo má zahradu, nemá rád, pokud se mu na ní rozrůstá plevel. Jenomže někdy se zbavujete rostlin, které mají pro vaše zdraví obrovský přínos. A k nim patří i šrucha zelná nebo také bršlice. O zázračných účincích šruchy věděly dokonce i naše prababičky, které si šruchu pěstovaly jako zeleninu.

 


Šrucha je nizounká, plazivá rostlina, která má červeně zbarvené lodyhy a dužnaté šťavnaté lístky. Tato bylina roste hodně rychle, a tak ji můžete sklízet už za 3 týdny.  Je sice jednoletá, ale množí se bez problémů semeny, stačí nechat jednu rostlinu vykvést a o úrodu máte postaráno i na další roky. 

 


Pokud poznáte šruchu, přestanete kupovat předražené potravinové doplňky. Šrucha zelná totiž obsahuje velmi mnoho vitaminů a minerálů zdraví prospěšných. Obsahuje vitamin C, E, B1, B2, B3 a provitamin A, fosfor, vápník, zinek, hořčík, železo a dokonce i koenzym Q10. Má podstatně více omega-3 mastných kyselin než jakákoliv jiná listová zelenina.

 


Tato rostlina snižuje obsah tuků a cholesterolu v krvi, zlepšuje trávení, zlepšuje dokonce i záněty žaludku a střev. Povzbuzuje střevní peristaltiku, je tedy prevencí i lékem proti zácpě. Čerstvě vylisovaná šťáva snižuje horečku, zevně můžeme čerstvé listy použít k potírání ran, popálenin nebo spálenin od sluníčka. V tradiční čínské medicíně se užívá i sušená nať ve formě odvaru, zlepšuje práci imunitního systému a údajně působí proti předčasnému stárnutí.

 


Šruchu můžete přidat i do svého oblíbeného smoothie, ale nejlepší je zařadit bylinku pravidelně do jídelníčku. Šrucha může báječně nahradit špenát. Ale také s ní lahodně dochutíte veškeré saláty či těstoviny.

 

Odvar ze šruchy
10 g suché nati zalijeme 1/4 1 studené vody, necháme 10 minut vařit, 10 minut vyluhovat. Pijte 3x denně nalačno pro stimulaci imunitního systému, snížení cholesterolu, k prevenci proti kardiovaskulárním nemocem.

 

 

ZDROJ INFO:
https://styl.instory.cz/2308-tento-plevel-uz-nikdy-nevyhodite-snizuje-cholesterol-i-horecku-a-to-neni-zdaleka-vse.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář