Jdi na obsah Jdi na menu

SLADIDLO XYLITOL VE ŽVÝKAČKÁCH

1. 12. 2012

Podrobnosti o sladidlu Xylitol:

Xylitol, také nazývaný dřevný cukr nebo březový cukr, patří do skupiny alkoholických cukrů, které se používají jako náhrada cukru. V EU se xylitol označuje na výrobcích kódem E967.

 

Xylitol se extrahuje z břízy, malin, švestek a kukuřice. Vyrábí se hlavně v Číně.

Sladivost xylitolu je přibližně stejná jako sladivost cukru, avšak xylitol dodává přibližně o 40 % méně energie než cukr.

 

Xylitol je velmi populární ve Finsku, které se považuje za jeho "domovskou zemi". Používá se při výrobě cukrovinek, zejména pak při výrobě žvýkaček.

 

Xylitol je příznivý pro zuby. Působí preventivně proti vzniku zubního kazu. Nejnovější výzkumy potvrzují, že má vliv na snížení zubního plaku, neboť přitahuje nežádoucí mikroorganismy a pak je nechává "vyhladovět", což umožňuje, aby došlo v ústech k remineralizaci poškozených zubů. Tento vliv na mikroorganismy se projevuje i u kvasinek, popř. jiných mikroorganismů, a proto xylitol není vhodné sladidlo pro výrobu např. chleba.

 

Xylitol se absorbuje pomaleji než cukr, nevede k hyperglykemii způsobené nedostatečnou odezvou insulinu. Podle finských výzkumníků zvyšuje xylitol získaný ze stravy u laboratorních zvířat (krys) hustotu kostí a má tak schopnost uplatnit se při regulaci osteoporózy. Žvýkání žvýkačky s xylitolem se ukázalo jako příznivé pro zamezování růstu bakterií v Eustachově trubici. Xylitol tak zamezuje vzniku infekcí v uchu a v horním respiračním traktu.

 

Xylitol ve vysokých dávkách může mít mírné projímavé účinky. Nejsou známy toxické účinky xylitolu ani u osob s jeho vysokým příjmem (až 400 g denně po dlouhou dobu).

 

U psů může xylitol způsobovat vážné, až život ohrožující problémy. U psů, kteří zkonzumovali velké množství stravy slazené xylitolem, došlo k náhlému snížení krevního cukru, což vedlo během 30 minut po konzumaci ke ztrátě koordinace, k depresi a k záchvatům. Ve vzácných případech je konzumace xylitolu u psů spojena s akutním selháním ledvin a se selháním srážení krve (koagulopatií).

 

A teď k hlavnímu tématu: Je Xylitol nebezpečný? Vykrmuje kvasinky?

Najít odpověď nebylo tak jednoduché. Přesto se mi podařilo udělat si o tomto sladidlu poměrně přesný obrázek. Je pravda, že Xylitol všude doporučují - dokonce i na hlavní stránce výrobku Xylitol. Výrobci tohoto výrobku mi napsali vpodstatě jen to, že "všude se píše, že je Xylitol bezpečný a proto my taky věříme, že je vhodný při protikvasinkové dietě".

 

Jiný názor má Bee Wilder, přírodní léčitelka s více než 20ti letou praxí s léčbou Candidy. Budu citovat názor Bee ze skupiny health.groups.yahoo.com.

(Bee Wilder): ,,Xylitol, Sorbitol, Malititol, a Mannitol se nazývají také jako cukerné alkoholy nebo polyoly a nejsou vlastně ani cukry, ani alkoholy, jsou klasifikovány jako sacharidy.

Xylitol je vyráběn extrakcí xylenu z březového dřeva nebo kukuřičných klasů, a reaguje s vodou tak, že se vyrobí xylóza neboli "dřevný cukr". Pak se přidá vodík (H2) k vytvoření "Xylitolu".

Proto je hydrogenovaným zpracovaným produktem, který je nezdravý pro každého.

 

K tomu bych ještě podotkla, že se o Xylitolu mluvilo v souvislosti se silnými křečemi žaludku a průjmu. Minimálně silné křeče můžu potvrdit. Co se týče toho, jestli krmí toto sladidlo kvasinky, myslím, že odpověď je z předešlého nasnadě.

 

ZDROJ:

http://www.candidaalbicans.mypage.cz/thema/lecba/dieta/je-sladidlo-xylitol-vhodne-ci-ne

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář