Jdi na obsah Jdi na menu

3. 12. 2011

Šalvěj lékařská je 30 až 60 cm vysoký aromatický polokeř, jehož spodní část dřevnatí. V červnu a červenci kvete světle fialovými květy.

Šalvěji se daří v teplém a suchém klimatu a ve výživné, propustné půdě.

Má antibiotické účinky, proto se užívá při onemocnění močových cest, zažívacího traktu a při gynekologických zánětech. Chladný šalvějový nálev v malých dávkách snižuje pocení.

Silice šalvěje obsahuje jedovatý thujon, proto není droga určena k dlouhodobé léčbě. Nejméně thujonu obsahuje odvar, ten však má slabší účinky než jiné šalvějové přípravky. Šalvěj lze podávat samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinami.

V magii šalvěj přináší moudrost, nesmrtelnost a bohatství. Pohlcuje negativitu a neštěstí, zbavuje napětí a rozrušení, pozvedá ducha Kouřem ze šalvěje se světí rituální prostor, někteří američtí indiáni se v něm dokonce "koupou". Pokud šalvěj nosíme při sobě, ochraňuje nás.

Šalvěj vysušuje tělo, proto se z jejích listů připravuje čaj proti nočnímu pocení, překrvení sliznic a k zastavení laktace.

Uklidňuje nervy a pozitivně ovlivňuje průběh menstruace. Působí adstringentně, proto nalézá uplatnění při léčbě průjmových onemocnění. Užívá se jako kloktadlo při bolení v krku, šalvějovou plackou se ošetřují hmyzí bodnutí a drobné ranky.

Šalvějový odvar
Hrst čerstvých šalvějových listů zalijeme 500 ml studené vody, přivedeme k varu a 5 minut vaříme. Odstavíme a ještě 10 minut vyluhujeme. Nakonec odvar scedíme a několikrát denně jím kloktáme. Odstraňuje zápach z úst a hubí plísně.

Šalvějový nálev
Zalijeme 2 kávové lžičky šalvějových listů 250 ml vroucí vody a necháme 20 minut stát, poté scedíme.

Výluh proti padání vlasů
Nasypeme 100 g čerstvých šalvějových listů do nádoby, přelijeme 200 ml kubánského rumu a pečlivě uzavřeme. Necháme v temnu 2 týdny vyluhovat a slijeme. Vodičkou pravidelně masírujeme pokožku hlavy.

Zdroj: Pavel Váňa - Léčivé stromy a keře podle bylináře Pavla, nakladatelství Eminent

 

 

http://bylinky.doktorka.cz/salvej-lekarska---salvia-officinalis/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář