Jdi na obsah Jdi na menu

PRVNÍ POMOC PŘI PÍCHNUTÍ VOSOU A VČELOU SE LIŠÍ

10. 8. 2020

Bodnutí hmyzem, Tak to není nic příjemného. Záleží samozřejmě na místě bodnutí a osobě bodnutého. Co je jen maličkost pro zdravého dospělého, může být značné riziko třeba pro nemluvně nebo alergika. Podle zdravotníků se však závažné, život ohrožující alergické reakce objevují asi u jednoho člověka ze sto.

mouth-5173979_960_720.jpg

Při bodnutí hmyzem dochází ke vstříknutí jedu do těla. Základním projevem je obvykle zarudnutí a otok různého rozsahu. Místo bolí či svědí. Může se objevit i zvýšená teplota či horečka, případně nevolnost nebo zvracení.

Vzácněji také dušnost, zrychlená srdeční aktivita, pokles krevního tlaku a následný anafylaktický šok. Ten je nejsilnější formou alergické reakce. Reakce přijde do několika desítek minut, ale někdy může nastat až několik hodin po bodnutí. Větší riziko hrozí u starších lidí se srdečními problémy nebo postižením průdušek

První pomoc – jiná pro vosí a včelí bodnutí

První krok je odstranění žihadla, pokud zůstalo v kůži či sliznici. Zde je první rozdíl mezi včelou a vosou, potažmo sršněm.

Včela zanechává při bodnutí v ráně žihadlo i s jedovým váčkem. Žihadlo vytahujeme opatrně, ideálně vyškrábnout nehtem nebo za pomoci pinzety, tak, že se snažíme uchopit ho pod jedovým váčkem. Pokud bychom váček při manipulaci zmáčkli, dojde ke vstříknutí jedu do rány a stav by se ještě zhoršil. Vosa ani sršeň žihadlo obvykle nezanechávají.

Druhým krokem je zchlazení místa bodnutí, a to u všech druhů hmyzu. Můžeme je ochladit ve vodě nebo na ně přikládat studené obklady. „V případě bodnutí do úst podejte kostku ledu či zmrzlinu, kůži potírejte gelem Fenistil nebo Tantum,“ doporučuje publikace Předlékařská první pomoc.

Pokud se jedná o bodnutí v rizikovém místě, zejména do vnitřku úst či jazyka, doporučují zdravotníci vyhledat urychleně odbornou pomoc. Hrozí totiž otok ústní dutiny či jazyka a dušení.

„Velkou pozornost věnuj bodnutí do obličeje, krku a hlavy. Závažné je žihadlo bodnuté do jazyka nebo do vnitřku úst. Ihned proto volej záchrannou službu, protože hrozí otok jazyka a dutiny ústní, který může uzavřít dýchací cesty a způsobit dušení. Ledování anebo alespoň studené obklady zpomalí rozvoj otoku, pacientovi při vědomí je možné podat do úst kostku ledu,“ uvádí organizace Záchranný kruh sdružující záchranářské subjekty.

U běžných míst těla následně pomůže neutralizovat místo vpichu, kde je postup odlišný u vosy a u včely, protože složení jejich jedu se liší:

  • při bodnutí vosou – neutralizujte kyselinou – ocet, cibule, citron
  • při bodnutí včelou – neutralizujte zásadou – mýdlový roztok, jedlá soda

 

 

 

Dále již pro všechny případy platí, že v případě rozsáhlého otoku a zarudnutí nebo celkových obtížích (nevolnost, zvracení, rychlá srdeční akce) podejte ihned celková antihistaminika v tabletě pod jazyk (Dithiaden, Zyrtec, Zodac aj.) a podávejte je dále do ústupu obtíží.

Alergikovi vybavenému adrenalinovým perem (Epipen/Anapen) je aplikujte do svalu.

Při zhoršování obtíží proveďte protišoková opatření – uložte postiženého do tzv. protišokové polohy, tj. do polohy vleže se zdviženými končetinami (pomůže zapření dolních končetin o zeď či židli). Přivolejte záchrannou službu (tel. 155 nebo 112). Než přijede pomoc, nepodávejte nemocnému žádné nápoje, jídlo, léky ani jej nenechte kouřit.

 

zdroj info:

https://www.vitalia.cz/clanky/prvni-pomoc-pri-bodnuti-vosou-a-vcelou-se-lisi/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=392610&dop_req_id=0g48pWX4khl-202008080823&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář