Jdi na obsah Jdi na menu

PŘESLIČKA ROLNÍ MÁ LÉČIVÉ ÚČINKY

27. 8. 2018

Ačkoli je přeslička často považována za polní plevel, nelze opomenout její pozitivní účinky na naše zdraví. Díky vysokému obsahu křemičitanů kupříkladu působí hojivě, takže bývá doporučována k zevnímu ošetření ran či hemoroidů. Podílet se může i na prevenci či léčbě močových zánětů i močových a ledvinových kaménků a navíc působí diureticky (močopudně). Používána bývá rovněž při zánětu kostní dřeně (tzv. osteomyelitidě) a mohou ji vyzkoušet i lidé s potížemi s revmatem.

 

Přesliční rolní by měla účinkovat při kataru průdušek a angíně, a to jako kloktadlo. Podílí se také na zdraví žaludku a cév. Celkově pak prospívá kardiovaskulárnímu systému. V mnoha ohledech se může osvědčit i během krvácení. Uklidňuje totiž překrvenou sliznici, účinkuje při vykašlávání krve, krvácení z nosu i silném menstruačním krvácení. Pomoci může dokonce při tuberkulóze, jejímž nejtypičtějším znakem je chronický kašel s krvavým sputem.

 

Upozorňujeme: u přesličky rolní existuje riziko lehčí otravy, a to při dlouhodobém a častém užívání. Navíc je možná záměna s přesličkou bahenní (Equisetum palustre) a přesličkou lesní (Equisetum sylvaticum), které jsou jedovaté. Rozdíly ve vzhledu přitom nejsou výrazné! Použijte ji tedy pouze v případě, budete-li si opravdu jistí, o jaký druh se jedná.

 

 

Přesliček jsou v tuto dobu plné louky. A je to místy nedoceněná bylinka, po které rádi sáhneme po celý rok, protože mezi její tři nejužitečnější léčivé účinky patří výborná schopnost vyhnat z těla přebytečnou vodu a také působí příznivě na růst vlasů či pomáhá při zánětu močových cest.  Již staří Řekové ji používali k ošetřování ran, protože prášek ze sušené přesličky skvěle zastavuje krvácení. Co století, to nově objevené účinky přesličky rolní, takže vlastně kdoví, co tato křemíkem nadupaná bylinka ještě všechno umí.

 

ZAJÍMAVOST: Na jaře z přesličky vyrůstá rovná lodyha s kláskem na konci. Tyto jarní výhonky poté hynou a v červenci až září vyrůstají typické stomečkovité byliny.
Přeslička má poměrně široké použití. Nejčastěji se používá do diuretických bylinných směsí, kdy pomáhá z těla odvádět přebytečnou vodu, mírní otoky (dokonce se používá i při otocích v okolí srdce a plic) a pomáhá také při pocitu nafouklosti a plnosti před menstruací. Přeslička působí močopudně a pomáhá i mužům při problémech se zvětšenou prostatou nebo při zánětech močového měchýře.

 


Dále ji ocení ženy i v čajích před menstruací, protože mírní nadměrné krvácení. Přeslička obsahuje především cennou kyselinu křemičitou, která posiluje a stahuje pojivovou tkáň, takže ji lze použít i při revmatických onemocněních, dně nebo na regeneraci tkání po nemoci nebo úrazu.  Také se dá použít při potížích s bolestmi žaludku nebo při ledvinových kamenech či písku. Pomáhá odvádět nežádoucí látky z těla. Kyselina křemičitá je skvělá také jako lehké srdeční a nervové sedativum, takže se hodí i pro léčbu nervozity provázené srdečním bušením.

 

POZOR: Přeslička rolní se nemá používat v době těhotenství a také někdy může docházet k nežádoucím reakcím s některými léky na předpis. Tady se při dlouhodobém požívání přesličky raději poraďte s lékařem.


Přeslička rolní je i výborným kosmetickým přípravkem. Stahuje pleť a vyživuje a prokrvuje. Takže se může uplatnit jako léčivé tonikum na pleť. Pozoruhodná je ovšem na vlasy. Kyselina křemičitá podporuje růst vlasů, takže i když budete přesličku pít nebo si jí oplachovat vlasy, v obou případech by se to mělo pozitivně odrazit na kvalitě a rychlosti růstu vlasů. Tyto oplachy také zmírní výskyt lupů a blahodárně působí při dermatologických onemocnění ve vlasové pokožce.


TIP: Ve formě obkladů má silné regenerační a stahující účinky na infikované rány na těle – od fistulí až po bércové vředy nebo problematickou pleť.
 

Nezaměnit za jedovatou přesličku prosím!

 

Dejte si pozor při sběru. Jiné podobné druhy přesliček jsou jedovaté – přeslička mokřadní, přeslička lesní nebo přeslička bahenní jsou JEDOVATÉ. Pravou přesličku rolní poznáte bezpečně na průřezu podle vnitřní stavby letních lodyh a také podle lokality. Louky a pastviny jsou spolehlivým ukazatelem přesličky rolní.

 

 

zdroj:
http://prima-receptar.cz/preslicka-rolni-uzitecna-bylinka-na-ocistu-tela/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář