Jdi na obsah Jdi na menu

PÁRKY = KATASTROFA OBSAHUJÍCÍ IZOLAČNÍ PĚNY

1. 10. 2012

I přes neustálé varování odborníků na výživu, že „uzeniny po česku" patří k nejhorším potravinám vůbec,  se lidé v ČR svých zvyků nevzdávají a patří k jejich největším konzumentům na světě. Je to nejspíš i  důvod smutného rekordu ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Další výzkumy prokázaly také spojitost uzenin a nádorů močového měchýře a dokonce i plic.

 

Jíme izolační pěny! 

Nová studie, zveřejněná v odborném listu Environmental Health Perspectives však navíc upozorňuje, že tučné potraviny, jako jsou právě párky, šunky a další uzeniny,  obsahují toxickou chemikálii hexabromocyclodekan (HBCD). Používá se jako zpomalovač hoření, hlavně v polystyrénových pěnách, které se využívají jako obalový nebo izolační materiál.

 

Projevuje se v půdě, ale kumuluje se i v tkáních ryb, ptáků a savců. Ve střední a východní  Evropě se tyto látky používají ve velkém množství k zateplování, ale uvolňují se i do ovzduší v okolí továren.

 

Jak se taková hrůza dostane do párku? Snadno! Logika je neúprosná: tato látka je rozpustná v tucích, tudíž se vyskytuje v potravinách, které obsahují tuky.

 

"Jde o součást potravinového řetězce,  a proto hladina HBCD závisí na tom, z jakých zvířat pocházela surovina (záměrně neuvádíme maso), kde se zpracovávala, jak byla potravina balená," říká autorka studie, doktorka Linda Birnbaumová z amerického Národního institutu pro výzkum vlivu životního prostředí na zdraví.

 

 

Kolik jich sníte?

Zdá se, že  párek je českým národním jídlem. Schválně sledujte nákupní vozíky v supermarketech, kolik těchto výrobků si lidé nakládají. A jak velkou součást dětského jídelníčku v mnohých rodinách tvoří. Ti, kdo se pultu s uzeninami vyhýbají obloukem, jsou okolím považování za přehnané podivíny.

 

Přitom podle švédského výzkumu z Karolinska Institutet ve Stockholmu už  příjem 50 gramů uzenin denně- tedy jedna nožka párku (kousek salámu, šunky nebo slaniny) - zvyšuje riziko onemocnění rakovinou slinivky o pětinu. Pokud si těchto lahůdek dopřejete denně 15 deka, riziko stoupne k závratným 57 %.

 

Navíc během tepelné úpravy zejména masných pokrmů dochází v připravovaném jídle ke tvorbě tzv. konečných produktů pokročilé glykace („advanced glycation end products", AGEs), z nichž se asi deset procent vstřebá do těla. Také tyto látky jsou pro organismus toxické.

 

 

Grilujete rádi?

Smaženým, fritovaným a opékaným dobrotám dodávají neopakovatelnou chuť především transmastné tuky. A ty jsou nejvíc nebezpečné pro lidský organismus. Mají sice stejné množství kalorií, ale ucpávají tepny.

 

Při takové přípravě jídel prochází tuk procesem tzv. hydrogenace, při němž vznikají některé nebezpečné, těžko stravitelné látky, které zvyšují hladinu "zlého" cholesterolu (LDL) v krvi - zároveň snižují hladinu prospěšného cholesterolu (HDL).

 

Transmastné kyseliny jsou proto považovány za jeden z hlavních faktorů, které přispívají k ucpávání cév, a způsobují tak problémy kardiovaskulárního systému. Už příjem větší než 3 % těchto transtuků v denní potravě (zhruba 7g) zvyšuje riziko vzniku rakoviny až o 50%. A rozhodně nás neutěší, že stejně nebezpečné jako párky, buřtíky a klobásky jsou také hranolky, které k opékaným uzeninám tvoří nejoblíbenější přílohu. .

zdroj:

http://zena.centrum.cz/zdravi/hubnuti/clanek.phtml?id=748978#utm_medium=stylebox&utm_source=centrumHP&utm_content=position-7

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář