Jdi na obsah Jdi na menu

OREGANO - BYLINA PRO CHUŤ I ZDRAVÍ

30. 6. 2018

Dobromysl opravdu není jen tak ledajakou rostlinkou. A to, že byste ji měli využívat i jako léčivku dokazuje právě těchto 9 léčivých účinků:

oregano.jpg

1. Podporuje imunitní systém

Oregano má skvělé účinky na podporu imunitního systému. Ať už se zrovna cítíte oslabení nebo máte nízkou obranyschopnost celoročně, oregano přijde vždycky vhod.

Tuto podporu má na svědomí především kyselina rozmarýnová, která se mimo oregana objevuje také i v rozmarýnu. Tato kyselina má antioxidační účinky a výborně působí na celou imunitu.

A když už jsme u antioxidantů  – dobromysl je opravdu velký zdroj těchto prospěšných látek. Jen pro srovnání – má 45krát více antioxidantů než jablko, 30krát více než brambory, 12krát více než pomeranč a dokonce 4krát více než tolik oblíbené borůvky.

Oregano je také plné vitamínů A, C, E, K a B6, vlákniny, železa, hořčíku, vápníku, draslíku a mj. i kyseliny listové.

2. Působí jako antibiotikum

O oreganu se často neví, že je to poměrně silné antibiotikum, chránící tělo proti různým bakteriím, houbám a dalším mikroorganismům.

Antibiotické účinky oregana jsou koncentrovány ve dvou fytochemikáliích – karvakrolu a thymolu. Silice oregana mohou pomoci třeba při boji proti zlatému stafylokoku, listeriím a různým druhům kvasinek.

Esenciální olej oregana se tak může proměnit v přírodní dezinfekční přípravek. Smícháním několik kapek oleje s vodou vytvoříte antibakteriální prostředek vhodný pro čistění kuchyní nebo koupelen. V kombinaci s kokosovým olejem (2 lžíce na 10 kapek oregana) zas získáte účinný čistič rukou.

3. Pomáhá na zánětlivá onemocnění

Další látkou, kterou je radno zmínit, je beta-karyofylen, jenž se objevuje pod zkratkou E-BCP. Tato součást oregana je důležitá hlavně pro své působení proti zánětům.

E-BCP dokáže potlačit záněty a to v mozku, srdci a dalších důležitých orgánech. Oregano by tak díky této látce mohlo pomoci při zánětlivých onemocnění jako je osteoporóza nebo ateroskleróza, popřípadě i při metabolickém syndromu.

4. Uvolňuje dýchací cesty

Velmi praktickým účinkem oregana může být rozhodně jeho schopnosti uvolňovat dýchací cesty. Například nosní sprej obsahující esenciální oleje z 5 bylinek včetně oregana měl výborné účinky na okamžité odstranění symptomů spojených s infekcí horních cest dýchacích.

Dobromysl tedy určitě najde využití při nachlazení a chřipkách (při ní také snižuje horečku, kašel, bolest v krku a bolest hlavy), stejně jako při bronchitidě a astmatu. Za tyto účinky opět můžeme poděkovat karvakrolu.

K uvolnění dýchacích cest je nejlepší užívat oregano ve formě esenciálních olejů. Pár kapek přidejte do své aromalampy nebo vroucí vody a opakovaně (a opatrně, abyste předešli popálení) inhalujte.

5. Zlepšuje jídlo a následné zažívání

Už se nechceme opakovat, ale oregano je opravdu skvělé koření. Když pomineme samotné dochucení pokrmů, může snížit i jejich toxicitu!

V jedné studii naložili maso do směsi koření bohaté na antioxidanty. Směs tvořilo oregano, hřebíček, skořice, rozmarýnzázvor, černý pepř, mletá paprika a česnek. Následně maso otestovali a zjistili, že úroveň malondialdehydu, látky vznikající při peroxidaci, se snížila o celých 71%.

Oregano je navíc plné vlákniny, a tak celkově zlepšuje zažívání. Také stimuluje apetit, působí proti pálení žáhy a nadýmání a, díky již zmíněným antibiotickým účinkům, likviduje parazity ve střevech. Oregana jako koření se tedy rozhodně nevzdávejte!

6. Udržuje srdce zdravé

Oregano je plné antioxidantů, beta-karyofylen potlačuje srdeční záněty – o tom jsme už mluvili. Nezmínili jsme se však o omega-3 mastných kyselinách, které v něm rovněž najdete.

Dobromysl pozitivně ovlivňuje hladinu obou cholesterolů, LDL i HDL. Také zklidňuje srdeční tep a reguluje krevní tlak. Jeho užívání může tak sloužit i jako prevence infarktů a dalších srdečních onemocnění.

7. Osvěžuje organismus

Pokud se cítíte vyčerpaní nebo utahaní, určitě využijte posilující účinky dobromysly.

Oregano obsahuje vitamíny B, které zajišťují dostatek energie a správný chod celého organismu. Užíváním této bylinky se také můžete těšit lepším prokrvením a okysličením buněk a svalů.

Pro takové ulevení svalů, třeba po těžké práci nebo tréninku, smíchejte pár kapek esenciálních olejů dobromysly se základovým olejem a používejte jako masážní krém.

8. Zmírňuje menstruační bolesti

Účinky oregana využijí také všechny ženy, které mají problémy s menstruací.

Oregano pomáhá mírnit menstruační bolesti, ale pomůže i ženám, kterým by mohla hrozit předčasná menopauza nebo pro snížení jejího dopadu na organismus.

Stačí si utrhnout pár lístků a ty žvýkat nebo si z nich rovnou udělat čaj. Dobromysl by ale neměla být užívána těhotnými nebo kojícími ženami.

9. Pomáhá s kožními problémy

Posledním důležitým účinkem oregana je jeho působení na pokožku a běžné kožní problémy.

Dobromysl si poradí s mastnou pokožkou, akné nebo růžovkou. Má příznivé účinky také na afty a nepříjemné opary a další kožní problémy, jako jsou ekzémy, bradavice, kožní mykózy, svraby nebo štípance od hmyzu (také slouží jako účinný repelent).

Léčit tyto obtíže můžete třeba lázní, kdy postiženou oblast namáčejte do vody s pár kapkami oreganového oleje. Esenciální oleje můžete také smíchat se základovým olejem (například kokosovým) a užívat jako krém.

Pokud vás trápí lupy, i zde oregano může pomoci. Stačí přidat pár kapek esenciálního oleje do vašeho šamponu.

Byla by škoda využívat dobromysl jen jako prosté koření, když má tolik léčivých účinků, které můžete lehce využít!

zdroje informací: http://bylinkopedie.cz/ucinky-oregana/

mercola.comnaturalnews.comtop10homeremedies.com

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář