Jdi na obsah Jdi na menu

NEDOSTATEK SLUNEČNÍHO SVITU OVLIVŇUJE RAKOVINU

1. 2. 2015

Dvěma nejvýznamnějším rakovinným zabijákům Čechů, kolorektálnímu karcinomu a rakovině plic, zřejmě výrazně napomáhá dlouhodobý nedostatek vitamínu D.

 

Studie plzeňských lékařů, která vyšla koncem října v časopise Anticancer Research, ukazuje, že Češi trpící různými typy rakovin vykazují výrazně častěji nedostatek tohoto vitamínu než ti, kteří rakovinu nemají.

 

Nechybí vám také?

Nejmarkantněji se to projevuje u pacientů s rakovinou plic, na níž u nás umírá nejvíce lidí.

 

Tato studie - spolu s výsledky jiné skupiny, která poukázala na sníženou účinnost chemoterapie v případě, že má tělo tohoto vitamínu nedostatek - přispěla k rozhodnutí začít systematicky používat doplňky obsahující vitamín D u pacientů s rakovinou plic.

 

Zvažuje se i jeho nasazení coby doplňkové terapie u pacientů s kolorektálním karcinomem - rakovinou tlustého střeva.

 

Přitom vitamín D může v české populaci často chybět. Vytváří se totiž v těle pomocí slunečního záření, ale toho bývá v našem podnebném pásmu zvlášť v některých letech nedostatek.  Své způsobilo také strašení před v důsledku opalování takže někteří lidé se na slunečním světle vlastně vůbec nevyskytují.

 

Komplikovaná situace

S užíváním vitamínů to ale není tak jednoduché. Svědčí o tom třeba nedávné výsledky finských vědců, kteří došli k závěru, že nadměrnýpříjemvitamínových doplňkůu padesáti- až sedmdesátiletých amerických žen vedlo ke zkrácení jejich života.

 

Co se vitamínu D a souvislosti mezi jeho nedostatkem a některými onemocněními týče, vadou na kráse všech dosavadních zjištění je, že není jasné, jak vlastně "déčko" v těchto případech působí.

 

Nabízí se rovněž otázka, zda nedostatek tohoto vitamínu je skutečně příčinou (nebo jednou z příčin) těchto onemocnění, nebo jestli se náhodou nejedná o jejich důsledek.

 

Všeho s mírou

Nezpochybnitelná je však úloha vitamínu D pro normální vývoj a fungování lidského těla - mimo jiné totiž pomáhá vstřebávat vápník a udržovat jeho správnou hladinu v krvi. U dětí se tak jeho nedostatek projevuje deformací kostí, ústící až v křivici; u dospělých potom dochází k řídnutí kostí a snižování jejich pevnosti (osteoporoze).

 

Nadbytek tohoto vitamínu způsobuje opačné potíže, což může vést například až k selhání srdce nebo ledvin v důsledku nadměrného ukládání vápníku v těchto tkáních a k dalším potížím.

 

Nejvhodnější je využívat přirozených zdrojů tohoto vitamínu. Tělo si ho působením slunečního záření vytváří samo.. V případě, že je slunce nedostatek, je možné si jeho hladinu doplňovat konzumací  ryb či mléčných výrobků.

ZDROJ:

http://zena.centrum.cz/zdravi/novinky/clanek.phtml?id=718644

quot; v těchto případech působí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jarda - Problematiku vitaminu D můžete kvalifikovaně posoudit po přečtení knihy "Čínská studie"

30. 7. 2012 13:38

Tvorbu a využití vit.D blokuje příjem živočišných bílkovin a to hned několika způsoby.