Jdi na obsah Jdi na menu

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ

3. 9. 2011

Latinský název - Calendula officinalis. Jiné názvy - bradavičné koření, nechtík, nepravý šafrán, umrlčí květ, slunovrat, pampalík. Patří mezi hvězdnicovité - Asteraceae.

Měsíček pochází z jižní Evropy, u nás se pěstuje v zahradách, především jako okrasná letnička, půvabná je odrůda 'Plamen'. Pevné, silné a rozvětvené rostliny měsíčků dorůstají dorůstají do výšky 50 až 70 cm. Listy jsou přisedlé, bez řapíku. Kvete od června do září velkými oranžovými a žlutými květy. Plody jsou nažky.

Měsíčku se daří nejlépe na slunci, v alkalické půdě s dostatkem vláhy. Pěstuje se z přímého výsevu na stanoviště od března do dubna. Při postupném výsevu kvete celé léto. Květy sklízíme hned, jak rozkvetou. Sušíme je rychle, jinak ztrácejí barvu.

Již staří Římané používali měsíček jako levnou náhražku drahého šafránu k přibarvování polévek, sýrů, omáček, másla a těsta, protože obsahuje žluté barvivo kalendulin. Chceme-li obarvit těsto, musíme měsíček krátce povařit v mléce, protože kalendulin je rozpustný pouze v tucích.

Květy měsíčku se používají i do čerstvých zeleninových salátů, které ochutí a vzhledově zpestří.

V lidovém léčitelství se používají již odedávna hlavně okrajové, jazykovité květy z úboru především k přípravě hojivé masti . Do rozpuštěného (ne horkého) sádla zamícháme dvě hrstě květů měsíčku lékařského a směs necháme odstát do druhého dne. Pak ji znovu rozehřejeme, scedíme a přefiltrujeme přes kapesník. Nakonec vmícháme trochu rozehřátého včelího vosku. mast je třeba uchovávat v chladu.

 

Hlavní léčebné využití měsíčku je zevně na těžce se hojící rány a vředy, většinou ve formě obkladů či masti. Velmi dobře pomáhá i při drobných poraněních a bolestech kolem nehtů. Květní lupínky rozvařené v masti ( obyčejně ve vepřovém sádle či oleji )jsou velmi dobré i na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, zapařeniny, plísně na nohou, omrzliny a trhliny na prsních bradavkách po kojení, přičemž dítěti nijak neškodí. Měsíček je výborný i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva. Formou tinktury je skvělý na nehojící se rány, výrony krve a pohmožděniny. Čerstvá vylisovaná šťáva slouží k natírání při rakovině kůže a na stařecké pigmentové skvrny.

Při vnitřním užívání ve formě čaje je měsíček výborný na nemoci jater a žlučníku, záněty močového měchýře a močových cest. Patří mezi nejlepší léčivky používané při podpůrné léčbě a prevenci rakoviny ženských pohlavních orgánů a prsu, žaludku, jater, tlustého střeva, kůže. Má i dobré „ženské vlastnosti“, protože přispívá při silné a dlouhotrvající menstruaci. Týden před jejím začátkem je třeba pít denně dva šálky měsíčkového čaje.

 

Aby byl výčet příznivých léčebných účinků měsíčku lékařského úplný, musíme ještě připomenout jeho schopnost uklidňovat centrální nervovou soustavu, snižovat tlak krve a zlepšovat činnost srdce.

 

Měsíček nemá vedlejší účinky, lze ho užívat dlouhodobě. Snášejí ho dobře i děti a starší lidé.Čaj se připravuje buď samostatně z květů měsíčku, nebo ve směsi s jinými bylinkami (heřmánkem, jitrocelem). Pije se třikrát denně zejména při bolestech žlučníku, vředových onemocněních žaludku a dvanáctníku.

Tento čaj se dá také používat zevně, především po nadměrném slunění. Zevně se rovněž používá šťáva vymačkaná z čerstvých květů na kuří oka a bradavice. Na záněty kůže se užívá odvar nebo lihový extrakt z květů měsíčku. Odvar z květů měsíčku lze i využít v kosmetice, protože zjemňuje pleť. Používá se zejména na obličej, krk a dekolt. Měsíčkový olej zjemňuje rozpraskanou kůži na rukou.

Biopěstování: Měsíček ozdravuje půdu a je jednou z nejcennějších, všestranně užitečných rostlin. Zákvas z měsíčku se používá k celkovému posílení všech pěstovaných rostlin.

Zdroj: Gabriela Kliková, Zuzana Pavelková - Pěstujeme bylinky, nakladatelství Grada

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář