Jdi na obsah Jdi na menu

KONOPÍ V LÉKÁRNĚ JAKO LÉK

1. 8. 2012

Pět let trvalo Gilu Luxenbourgovi, než donutil izraelské úřady vydat licenci, aby mohl užívat marihuanu ze zdravotních důvodů. Díky němu se pomocí konopí léčí v Izraeli tisíce lidí. Teď přijel pomoci prosadit podobnou praxi i do Česka.

Přestože celníci na pražském letišti objevili v zavazadle cestujícího z Tel Avivu marihuanu, krabičku s ubalenými jointy zase vrátili majiteli zpět do kufru a Izraelce nechali projít. Gil Luxenbourg si totiž včera s sebou přivezl osvědčení z českého velvyslanectví, že konopí užívá jako lék.

Právě tento muž prosadil v Izraeli legální užívání konopí pro léčebné účely a to samé přijíždí pomoci prosadit v Česku, kde obdobný zákon před několika dny poslanci podpořili v prvním čtení.

Dvaatřicetiletý Luxenbourg za sebou má podobný příběh jako řada českých těžce nemocných pacientů, jen s tím rozdílem, že marihuanu se mu už podařilo dostat do izraelských lékáren.

Začalo to před třinácti lety, když mu diagnostikovali Crohnovu nemoc, která postihuje trávicí ústrojí. Lékař mu nasadil standardní léčbu, jenže látka, která mu měla pomoci na šest týdnů, po třech týdnech přestala působit.

"Bez obrovských dávek narkotik jsem nemohl bolesti vydržet. Když jsem přišel k lékaři podruhé, řekl mi, že jsem student, ať si seženu marihuanu," říká Luxenbourg.

Marihuana v ČR

Zákon o léčivech

Poslanci začátkem června podpořili v prvním kole návrh zákona o léčivech, který umožní využívání konopí k léčebným účelům - jen na lékařský předpis. Konopí mají dodávat do lékáren licencovaní výrobci a pěstitelé.

Levnější přípravky

V Česku jsou k dostání léky na bázi konopí, které se dovážejí ze zahraničí - pacienta však stojí až 38 tisíc měsíčně. Domácí přípravky by měly být mnohem levnější. Jediným českým výrobcem je nyní firma Carun. Její mast z technického konopí pomáhá proti kožním chorobám, jako je lupénka nebo atopický ekzém, a bolestem.

Získat dávku však znamenalo najít dealera a riskovat postihy za držení a užívání ilegální drogy. "Jenže mně marihuana opravdu pomohla. Začal jsem proto jednat s izraelskou vládou a po pěti letech dohadování jsem získal licenci na to, že mohu pěstovat léčebné konopí pro sebe i další pacienty s podobnými problémy," popisuje Luxenbourg. Ve stejné době založil s několika dalšími aktivisty, s nimiž pracoval na systému licencí, Izraelskou asociaci léčebného konopí. "Naším úkolem je pomoci pacientům získat lék, který jim opravdu pomůže," říká Izraelec.

Mariuhanu smí v Izraeli užívat 10 tisíc lidí

Povolení k užívání marihuany má dnes v Izraeli na 10 tisíc lidí. Většina využívá možnosti nakupovat konopí od jednoho z osmi komerčních pěstitelů, pouze minimum pacientů jej pěstuje svépomocí.

"Ten, kdo má pěstitelskou licenci, totiž nemůže marihuanu zároveň nakupovat, a v případě neúrody tak přichází o potřebný lék. Už se mi to jednou stalo, musel jsem měnit licenci," vypráví Luxenbourg, který si konopí pěstuje sám.

A podobně, jako ještě před osmi lety v Izraeli, to funguje v Česku. Pokud chce český lékař pacienta léčit marihuanou, dostává se do konfliktu se zákonem, podle něhož je nepovolenou drogou. "Hippokratova přísaha nám ukládá, že máme udělat to nejlepší pro pacienta. Jenže to znamená obejít zákon," rozčiluje se lékař Pavel Kubů, jeden z autorů petice Léčebné konopí.

Léčivá látka THC

Nyní je v Česku možné vyrábět a prodávat pouze přípravky z takzvaného technického konopí, kde je nízký obsah THC.

"To znamená, že jsou v podstatě bez účinné látky," vysvětluje Kubů. Právě THC patří podle Kubů mezi velmi efektivní prostředky, které pomáhají při léčbě některých závažných onemocnění - například lupenky - s minimem vedlejších účinků. Lidé marihuanu používají i na astma, Parkinsonovu chorobu, zelený zákal a mnoho jiných nemocí.

Poslanci proto připravili změnu zákona o léčivech, která by umožnila pěstovat a dovážet léčebné konopí a předepisovat je pacientům. Návrh zákona již prošel prvním čtením a ve středu o něm jednají členové zdravotnického výboru v Jánských lázních. Přítomen bude i Luxenbourg.

"Rád bych pomohl vytvořit systém, který pacientům umožní využít konopí lépe než v Izraeli," shrnuje Luxenbourg a odchází si zapálit joint do letištního kuřáckého koutu. "Myslím, že je čas na moji dávku," vysvětluje.

 

ZDROJ:

http://zpravy.ihned.cz/c1-54593770-konopi-ma-byt-k-dostani-v-lekarnach-zdarma-navrhuji-poslanci-vsech-snemovnich-stran

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář