Jdi na obsah Jdi na menu

JAK SI DOMA PORADIT SE ZÁNĚTEM PRŮDUŠEK?

3. 2. 2018

Zánět průdušek, odborně nazývaný bronchitida, představuje otok a infekci průduškových trubic nacházejících se mezi nosem a plícemi. Obvykle je tento zánět způsobován viry, bakteriemi či dokonce částicemi ve vzduchu, které dráždí sliznice průdušek. Jak si s tímto zánětem poradit?

 

Mezi první příznaky zánětu průdušek patří většinou rýma. Bývá doprovázena mírnými teplotami, bolestí v krku a také nás začínají bolet svaly, případně i kosti. Později se teplota začne zvyšovat a objeví se kašel, který bude neustále zesilovat. Kašel bývá spojen s vykašláváním bílých či nazelenalých nebo nažloutlých hlenů. Můžeme mít i potíže s dýcháním (hvízdavý dech vůbec není neobvyklým průvodním jevem zánětu), občas se objeví bolesti hlavy, někdy můžeme očekávat i jistý tlak na prsou.

 

Bronchitida bývá dosti náročná pro náš organismus a proto není divu, že spolu s klesající fysickou kondicí nám se většinou zhoršuje i nálada. Někdy se mohou objevit i menší deprese. Nemoc se nejčastěji objevuje na podzim a v zimě. Vyvolává ji kapénková infekce či možná přesněji ve většině případů jde o viry, přenášené touto cestou. Zánět průdušek se  častěji projevuje u kuřáků, kteří mají oslabené horní cesty dýchací. Riziku jsou také vystaveni více ti, kteří musí přebývat v zakouřeném nebo hodně prašném prostředí.

 

Většinou se doporučuje NÁVŠTĚVA LÉKAŘE, který určí, jestli příčina je bakteriálního nebo virového původu a v prvním případě většinou nastoupí antibiotická léčba. V případě druhém většinou se řeší jen snížení horečky a ulehčení odkašlávání, obé velmi dobře zvládají různé přírodní prostředky.

 

 

Domácí recepty babiček na zánět průdušek

 

1. Zázvor

Zázvor se často používá k léčbě běžné rýmy a nachlazení, ale pomáhá i při zánětu průdušek.

Protizánětlivé a imunitu podporující látky nacházející se v zázvoru pomáhají zmírňovat chorobné projevy podrážděných, zanícených a oteklých bronchiálních trubic.

Jak použít zázvor:

 • Přidejte po polovině čajové lžičky nastrouhaného zázvoru, skořice a hřebíčku do sklenice s horkou vodou. Dobře promíchejte a užívejte několik krát denně až do zmírnění příznaků.
 • Můžete si připravit zázvorový čaj tak, že přidáte po jedné čajové lžičce sušeného zázvoru a pepře do sklenice vroucí vody. Nechte to louhovat pár minut a pak přidejte med. Pijte to 2 krát denně.
 • Můžete také zkombinovat po jedné čajové lžičce práškového zázvoru, pepře a hřebíčku. Užívejte to s mlékem a medem.

 

2. Česnek

Díky svým antibakteriálním a protivirovým vlastnostem je česnek velmi prospěšný při léčbě zánětu průdušek, zvláště při akutní bronchitidě.

Recept z česneku proti zánětu průdušek:
Vezměte 3 stroužky česneku. Oloupejte je a nakrájejte na drobné kousky. Vložte je do sklenice mléka a to převařte (stačí přivést do varu a pak nechat vychladnout). Vypijte na noc před spaním.

 

3. Kurkuma

Pro léčbu bronchitidy je možné využít i silné protizánětlivé účinky kurkumy.

K odstranění hlenů a urychlení uzdravení použijte následující recept:

 1. Přidejte jednu čajovou lžičku kurkumy v prášku do sklenice mléka.
 2. Převařte to (stačí přivést mléko do varu).
 3. Pijte tento nápoj 2 až 3 krát denně. Pro rychlejší nástup účinku to vypijte nalačno.
 4. Poznámka: Tento recept není vhodný pro lidi, kteří trpí na žlučníkové kameny, překyselený žaludek nebo žaludeční vředy.

 

4. Eukalyptový olej

Velmi efektivní terapií na bronchitidu je napařování. Eukalyptový olej dokáže změkčit hleny v ucpaných dýchacích trubicích. Kromě toho má také antibakteriální vlastnosti, které také napomohou léčivému procesu.

 

Postupujte takto:
Přidejte pár kapek eukalyptového oleje do převařené vody, překryjte si hlavu ručníkem a inhalujte páru. Když nemáte k dispozici eukalyptový olej, můžete použít esenciální olej z borovice nebo čajovníku (tea tree). Eukalyptový olej může být aplikován i přímo na hrudník jako zábal. Jelikož je příliš koncentrovaný, můžete jej smíchat s kokosovým nebo olivovým olejem. Takový olejový zábal pomůže z průdušek odstranit hleny a zlepšit činnost dýchacího systému.

 

5. Slaná voda a její kloktání

Kloktání slané vody několikrát za den je dalším skvělým způsobem, jak léčit několik chorobné příznaky zánětu průdušek. Jednoduše přidejte jednu čajovou lžičku do sklenice teplé vody, promíchejte, aby se sůl rozpustila a vodu pak kloktejte.

Používejte však přesně uvedeno dávkování soli – 1 čajovou lžičku na 2 dcl vody. Při vyšším množství soli hrozí, že vysoká koncentrace soli vyvolá v hrdle pálivý pocit. Při nižším zase, že kloktání nebude účinné.

 

 

6. Med na zánět průdušek

Med je přírodní prostředek na zmírňování kašle doprovázejícího zánět průdušek. Protivirální a antibakteriální účinky medu budou mít uklidňující efekt na sliznice hrdla. Současně s tím med podpoří i váš imunitní systém.

Použijte některý z těchto 3 receptů:

 1. Přidejte 1 čajovou lžičku do šálku vašeho oblíbeného čaje a pijte několikrát denně.
 2. Můžete také přidat med do teplé (ne horké) vody s citronovou šťávou na zmírnění ucpaného a zahlenění hrdla, které často zánět průdušek doprovází.
 3. zkuste udělat medové zábaly, jsou super na kašel.

 

7. Cibule a akutní zánět průdušek

Cibule je známá svými výbornými účinky na rozpouštění hlenů, čímž vám poskytne úlevu a zmírnění příznaků při bronchitidě. Zároveň pomocí ní zabráníte dalšímu hromadění hlenu v dýchacích cestách.

Postupujte takto:

 1. Snězte každé ráno jednu čajovou lžičku syrové cibulové šťávy na prázdný žaludek.
 2. Přidávejte si syrovou cibuli do salátů a také ji používejte při vaření a pečení, protože i tepelně upravená cibule stále má na tělo léčivé účinky. Super je samozřejmě i syrová cibule.

 

8. Epsomská sůl (síran hořečnatý, MgSO4.7H2O)

V případě hlavně akutního zánětu průdušek vám přijde velmi vhod koupel ve vodě s epsomská sůl.

Koupel z epsomské soli si připravíte takto:

 1. Přidejte 1 až 1.5 kg epsomské soli do vany s teplou vodou.
 2. Když se sůl zcela rozpustí, ponořte se do vody na přibližně 30 minut.
 3. Pokud trpíte chronickou bronchitidu, dělejte to 2 krát týdně. Při akutní bronchitidě to dělejte každý večer, případně každý druhý večer.

 

9. Sezamová semínka

Sezamová semínka mají léčebné vlastnosti, mezi které patří i schopnost léčit záněty průdušek a zmírňování bolestí v hrudníku, které je často doprovázejí.

Recepty se sezamovými semínky na zánět průdušek:

 • V mlýnku na mák nebo na pepř rozemele po 1 čajové lžičce sezamových a lněných semínek. Přidejte špetku soli a 1 čajovou lžičku medu. Užívejte tuto směs každý den před spaním.
 • Můžete také smíchat polovinu čajové lžičky suchého prášku ze sezamových semínek a 2 polévkové lžíce vody. Užívejte to 2 krát denně.

 

10. Čistá voda na super hydrataci těla

Když jste nemocní na zánět průdušek, doporučuje se udržovat tělo dobře hydratované. Kromě jiných věcí, je to důležité i pro snižování hustoty hlenů, aby se tak umožnilo jejich snadnější vykašlávání. Pijte proto dostatek tekutin, hlavně čisté, nebublinkové a nepřislazované vody. Čistá voda je na hydrataci a očistu těla to nejlepší!

 

A když už opravdu nic nepomáhá a nezabírá, určitě jděte k lékaři. 

zdroj info:

http://electropiknik.cz/zena/zdravi/tajne-recepty-babicek-domaci-lecba-na-zanet-prudusek/2016/01/

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář