HIMALAJSKÁ SŮL - POKLAD NAZÝVANÝ BÍLÉ ZLATO
Proč je toho poslední době tolik kolem soli?
Himalájská sůl, obvykle dovážená z Pakistánu, obsahuje 84 přírodních složek a minerálů, které jsou nezbytné pro zdraví, a to včetně hořčíku, draslíku, vápníku, sodík, fosforu a železa. Typické růžové zbarvení je důsledkem malého množství oxidu železa (rez). Zinek, selen, jód a měď jsou v soli přítomny ve stopovém množství.
Obecně je tedy himalájská sůl považována za zdravou sůl, protože neobsahuje žádné chemikálie ani aditiva a protože jde o přirozeně se vyskytující substanci. Obvykle se tato sůl prodává jako hrubozrnná, ale můžete ji také koupit v jemně namleté formě nebo ve velkých blocích, které mohou být použity k unikátním způsobům servírování kulinářských specialit. Bez ohledu na formu, ceněné přínosy minerálů jsou vždy k dispozici.
Situace v konzumaci soli v ČR:
Průměrná denní spotřeba je u nás 12 g. Ve zpracovaných potravinách je "schováno" velké množství soli, které si většina lidí nepřipouští. Statistika uvádí, že právě v těchto skrytých zdrojích přijímáme až 80% soli.
Pro připomenutí si tedy dovolím uvést ty nejvýznamnější: sýry (zvláště ty tavené), uzeniny, nakládané potraviny, instantní jídla, dochucovadla a některé minerální vody.
Dále víme, že jen asi 10 % připadá na přídavek soli při vaření a dosolování a 10 % soli obsahují potraviny přirozeně.
Himalájská sůl v bodech:
- pomáhá dodat tělu vodu a důležité, čisté, minerály
- vytváří zásadité prostředí v těle
- udržuje rovnováhu mezi kyselým a zásaditým prostředím v těle
- podporuje metabolické procesy
- udržuje stálý poměr všech prvků v lidském těle
- obsahuje železo: důležité pro krvetvorbu
- vyvážený poměr sodíku a draslíku: správná funkce nervové soustavy (přenos nervových vzruchů)
Vyzkoušejte ji ve své kuchyni, prospějete svému zdraví a skvěle dochutíte Vaše jídlo, avšak i v tomto případě se nedoporučuje soli užívat více jak 3 g denně.
zdroj info:
https://www.grizly.cz/grizly-himalajska-sul-ruzova-jemna-1000-g