Jdi na obsah Jdi na menu

ESTROGENOVÁ DOMINANCE - PROBLÉM ZRALÝCH ŽEN

17. 10. 2018

Estrogenová dominance? Problém většiny zralých žen.

 

 

 

Základní hormony pro ženu jsou estrogen a progesteron. Oba hormony mají opačné role a funkce. Když je jejich hladina v přirozené rovnováze, pracují synchronně, což je základní požadavek, který umožňuje stav harmonie. Životní styl naší moderní společnosti posunul tuto rovnováhu ve směru tzv. estrogenové dominance, která je hlavní příčinou mnoha zdravotních problémů ženy.

 

Oba jmenované hormony s procesem přirozeného stárnutí klesají. Uvádí se, že ve věku od 35 do 50 let se sníží produkce progesteronu v těle o 75 %. Během stejného věkového rozmezí však estrogen klesá pouze o 35 %. Takže v období, jako je menopauzamá žena asi poloviční množství estrogenu a čtvrtinu množství progesteronu ve srovnání s plným reprodukčním věkem. Vytváří se tak hormonální nerovnováha a stav jmenované estrogenové dominance. Je to obvyklý stav pro ženy v období před začátkem menopauzy (čtyřicátá léta) a v menopauze.

 

 

Estrogen podporuje buněčné dělení, růst a akumulaci tuku, zatímco progesteron stimuluje spalování tuků a zpomaluje buněčné dělení. Estrogen zadržuje sodík a vodu, zatímco progesteron je diuretikum. Zvýšená hladina estrogenu vytváří podmínky pro růst buněk, pro onemocnění, jako je rakovina prsu a endometria dělohy, zatímco progesteron zpomaluje růst těchto nádorových buněk. Studie ukázaly, že nedostatek progesteronu v době před a během menopauzy žen zvyšuje riziko rakoviny prsu až 5,4 krát.

 

 

Nicméně chronický stres a životní styl způsobující hromadění toxinů v prostředí působí jako houpačka a vede k estrogenové dominanci. Takže nejde jen o přirozený pokles hladiny estrogenů v souvislosti s věkem, nýbrž jde velmi často o další příčiny, které podporují estrogenovou dominanci:

 

1) Konzumace chemicky zpracovaného masa

Toto maso obsahuje stopy hormonů, antibiotik, pesticidů a herbicidů včetně DDT a polychlorovaných bifenylů, dále některé detergenty a umělé hmoty. Xenoestrogen bisfenol se používá v zubním lékařství, ale je i součástí vnitřního povrchu některých konzerv a PET lahví.

 

Tyto chemické vlivy zvyšují hladiny xenoestrogenních molekul a přivádějí hladinu estrogenu do dominantního stavu. Stoupající výskyt xenoestrogenů (hormonů, které napodobují estrogen) v zevním prostředí je dáván dokonce do souvislosti s klesající plodností mužů.

 

 

2) Obezita

Tukové buňky obsahují enzym, který přeměňuje adrenální steroidní hormony na estrogen. Převaha estrogenů může u některých žen vyvolat obezitu a způsobit těžkosti při pokusech o zhubnutí.

 

 3) Kofein – jeho zvýšená spotřeba

Kofein zvyšuje sekrece estrogenu a vede k vyčerpání klíčových živin, jako je hořčík, vitamin C a vitamíny skupiny B, které jsou nezbytné pro proces neutralizace špatných metabolitů estrogenu v játrech.

 

 

4) Akumulace těžkých kovů

Těžké kovy, jako je rtuť, olovo a hliník, mohou zablokovat játra a může tak být ztížena jejich detoxikacea tím zvyšují estrogenní molekuly. Je tedy také otázkou, jestli se dokážeme vymanit z vlivu těžkých kovů v amalgámových výplních, hliníkových plechovkách, zpracovaných potravinách, atd.

 

5) Problémy s játry

Játra odfiltrují molekuly cizích estrogenů, xenoestrogenů a pomáhají je neutralizovat. Pokud je s játry problém, pak není schopnost snižovat hladiny estrogenů efektivní.

 

6) Hladina cukru v krvi - nerovnováha

Špatná kontrola hladiny cukru v krvi vede ke zvýšenému inzulínu a kortizolu. Tyto faktory podporují uvolňování estrogenu a vedou k nedostatkům klíčových živin, jako je hořčíkvitamín C a vitamín B6, které neutralizují špatné metabolity estrogenu v játrech.

 

7) Průmyslové chemikálie

Ty mohou pocházet z plastů, čisticích prostředků osobní hygieny, make-upů a mnoha dalších ekologických zdrojů.

 

8) Hormonální substituční terapie

To je syntetický estrogen bez progesteronu. Syntetický estrogen je v těle jedovatý a poškozuje DNA, vede ke zvýšenému riziku onemocnění, jako je rakovina prsu a karcinom endometria.

 

 

9) Chronický stres a špatný spánek

Oba tyto faktory zvyšují napětí a vedou k „vyhoření“ nadledvinek. To zbavuje tělo pregnenalonu, jak bylo již výše uvedeno.

 

 

Obecně je potřeba se zaměřit na celková režimová opatření, duševní i pohybovou aktivitu, ovlivnění skladby jídelníčku. Častější užití luštěnin, sóji, rostlinných olejů, čerstvé zeleniny a ovoce v optimální kombinaci s potřebnými antioxidanty, vitaminy, minerály.

 

Z vlastní zkušenosti pak mohu doporučit krém s přírodním progesteronem.

 

Krásné dny přeje všem Amazonka

 

Zdroj:

https://www.celostnimedicina.cz/estrogenova-dominance.htm

(http://www.drlam.com/articles/estrogen_dominance.asp)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář