Jdi na obsah Jdi na menu

CUKR - TICHÝ ZABIJÁK

11. 2. 2018

Čokoláda, limonády, ale i slanina, ovoce a zelenina. 

O bílém cukru a jeho škodlivosti bylo řečeno a napsáno už mnoho. Víme, že jeho nadměrná konzumace obecně způsobuje nemálo zdravotních problémů. Podle některých vědců je cukr nejrozšířenější legální drogou, na kterou si člověk může celkem snadno vypěstovat závislost.

 

Cukr v organismu způsobuje poruchy srovnatelné s alkoholem, jen s tím rozdílem, že po cukru nejsme opilí. Vysoké dávky cukru škodí hlavně mladému organismu. Když dítě odmala překrmujeme cukrem, psychicky ani inteligenčně nedosáhne té úrovně, které by mohlo. Do pěti let se totiž v lidském mozku tvoří a vyvíjejí neurony, cukr tomu zabraňuje.

 

 Jeden člověk sní v průměru celých 40 kg cukru za rok. Průměrný Američan dokonce téměř 80 kg cukru za rok, což odpovídá 46 lžičkám cukru denně!

 

Cukry a sladidla existují v mnoha podobách. Každá z nich s sebou nese určitá zdravotní rizika. Naprostá většina sladkostí obsahuje v různých poměrech jednoduché cukry, a to nejčastěji sacharózu, glukózu a fruktózu. Některé méně rafinované varianty sladidel mají i nějaké mikroživiny. Zjednodušeně však platí, že několik minerálů z nich rozhodně nedělá zdravou potravinu. Proto je důležité hlídat si množství jakýchkoliv sladidel, která používáme.

 

Až do osmnáctého století se cukr prodával pouze v apatykách, protože se mu připisovaly léčebné schopnosti. Hodně dlouhou dobu byl však považován za velmi drahé koření, které si mohli dovolit jen ti nejbohatší.

 

Poté, co sníme cukr, stoupne v krvi hladina glukózy. Tento stav vyvolá reakci slinivky břišní, která vyloučí inzulín potřebný k regulaci množství cukru v krvi. Nachází-li se v krvi větší množství cukru, vyloučí slinivka větší množství inzulínu. Ačkoli si to neuvědomujeme, v našem těle dochází k velkému kolísání hladin cukru v krvi a také hormonálním výkyvům – produkce inzulinu. Následkem toho se v organizmu uvolňují látky, které v těle podporují záněty a ukládání tuků v těle, pod kůží, mezi orgány a uvnitř cév.Důsledkem je obezita, onemocnění srdce či oběhové soustavy.

 

Při dlouhodobé konzumaci cukru přestává náš organizmus fungovat, jak má. Řeč není pouze o obezitě, ale sladké mámení má na svědomí choroby srdce a cév.

Kvašení cukru ve střevech narušuje přirozenou střevní mikroflóru, dochází k přemnožení jedovatých látek, kvasinek a nežádoucích mikroorganizmů.

Následkem toho tělo chřadne, selhává imunita, objevuje se častá únava, emoční labilita a střídání nálad, dále bolesti hlavy a migrény či alergie. Jedním z důsledků je i kandidóza.

Cukr navíc způsobuje zubní kaz a podle jistých psychologických teorií jsou takto postižení lidé obráni o jejich životní energii. Cukr však působí na všechny orgány lidského těla. Kromě oslabení buněk slinivky břišní, ovlivňuje funkci nadledvinek, což vede k nerovnováze na slezině, žlučníku a játrech. U dětí je příčinou neklidu, nervozity, potíže s učením a soustředěním.

Milovníci cukru však také často trpí i kvasinkovým onemocněním. Kvasinky (Candida albicans) jsou nedílnou součástí lidského organismu a běžně žijí v rovnováze s acidofilem, bakterií napomáhající trávení a vyměšování. Pokud jsou však tyto kvasinky vystaveny působení cukru nebo přesněji stravě bohaté na cukr, antibiotik, antikoncepčních tablet atd., mohou se přemnožit a vyvolat potíže jako jsou onemocnění plísněmi, migréna či alergie.

 

Cukr a krása
I když se cukr občas používá v kosmetice – především jako peelingový zábal na pokožku, jeho působení zevnitř organismu příliš neprospívá. Cukr totiž reaguje s kolagenem a tím urychluje stárnutí pokožky. Jeho vlivem kůže ztrácí pružnost a důsledkem je také výskytpigmentových skvrn.

Cukrem na depresi? Omyl!
Tvrzení, že čokoláda dodá energii tělu i mozku je sice pravdivé, ale to platí jen velmi omezeně. Naopak, pro někoho budou představovat následující zjištění rozčarování.

Přebytek jednoduchých cukrů totiž snižuje schopnost soustředění, zhoršuje paměť, vyvolává výkyvy nálady a může být i příčinou depresí. Výzkumy navíc prokázaly, že ženy mnohem častěji sáhnou po sladké pamlsce než muži. Je to způsobeno odlišnými chemickými procesy mozku žen i mužů. Ženy mají v těle nižší hladinu serotoninu než muži. Serotonin patří mezi látky odpovědné za pocity blaha a štěstí. V případě nedostatku této látky si tělo vyžádá velkou dávku glycidů.

 

Doporučení jak zdravě mlsat?

Jedna věc je omezit příjem potravin, které jsou evidentní sladkou bombou a druhá jíst podvědomě zdravé potraviny, o nichž nevíme, že cukr obsahují. Příkladem jsou například korn-flakes prodávané jako přírodní produkt, přitom plné cukru, kečup, uzeniny, jogurty atd.

Možná se vám to bude zdát nereálné, ale od syntetické sladké chuti lze chuťové pohárky vcelku snadno odnaučit. Je třeba jen vytrvat v omezení konzumace rafinovaných cukrů. Teprve pak poznáte přirozenou a skvělou chuť běžných potravin.

zdroj info:

http://www.doktor-zdravi.cz/cukr-bily-zabijak/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář