Jdi na obsah Jdi na menu

CO JE TO OSTEOPATIE

1. 3. 2014

Kostra je klíčem k tělesné zdatnosti.Nejrozsáhlejším systémem lidského těla je soubor kostí, kloubů, svalů a vazů. Je to soubor, který nám umožňuje chodit, běhal řídit auto, mluvit, psát, stavět, sportovat zkrátka veškerou tělesnou činnost. Osteopatie, jedna z nejrozšířenějších doplňkových forem medicíny, se snaží diagnostikovat a léčit mechanické poruchy této soustavy.

 

Příčinou poruchy, která znemožní této soustavě fungovat bez problémů a účinné může být např. úraz nebo STRES. Osteopati zastávají názor, že pokud je tento složitý systém těla zdravý, pracuje jako bezvadný seřízený motor a minimálně se opotřebovává.
Vzpřímený postoj tento mechanismus neustále značné zatěžuje. Gravitační síla zvláště působí na obratle a na pružné destičky mezi nimi. Stojíme-li vzpřímené, celou váhu nesou páteřní klouby a jejich ploténky. Špatným držením těla se tato zátěž ještě zvětšuje, což zvyšuje pravděpodobnost mechanických poruch. Osteopati se snaží obnovovat normální správnou funkci soustavy masážemi a manipulací. Komu může osteopatie pomoci: Více než z poloviny zaměstnávají osteopaty Iidé s poruchami páteře, např. s BOLESTMI ZAD a s BOLESTÍ V ŠÍJI. Osteopati však také pomáhají při mechanických poruchách jiných částí těla, často zaviněných STRESEM v zaměstnání. Léčí i tenzní bolesti hlavy, způsobené kontrakcí drobných svalů na spodině lebeční.
Spousta pacientů přijde se zraněním svalů nebo kloubů kyčelních, koleních, ramenních, loketních, kotníků a zápěstí která utrpěli při sportu. Osteopati mohou prospět i starším lidem s počínající OSTEOARTRITIDOU.

http://terapie.doktorka.cz/osteopatie/

 

Osteopatie je manuální LÉČEBNÁ terapie.  Metodu vypracoval v r.1894 Andrew Taylor Still.

Osteopatii můžeme definovat jako metodu, ležící na hranici mezi vědeckou a alternativní medicínou. Je to empirická, v praxi někdy skutečně účinná metoda s pseudovědeckou teorií. Manipulace páteře mohou být v některých případech chorob páteře a pohybového systému úspěšné. Někteří osteopati úzce spolupracují s lékaři a používají i jejich metody, používají i Rtg a laboratorní vyšetření, a jejich čtyřleté školení v USA se blíží vzdělání medicínskému. Ostatně, podobné nebo i stejné manuální metody dnes používají i lékaři klasické medicíny, a tzv. „manuální medicína“ je dnes samostatným oborem medicíny. Zřejmě proto je osteopatie, podobně jako chiropraxe, metodou uznávanou některými lékařskými komorami a náklady na léčbu jsou některými pojišťovnami hrazeny. Jiní osteopati mají bližší vztah k léčitelům a kombinují manuální techniku např. s akupunkturou a různými přírodními prostředky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář