Jdi na obsah Jdi na menu

ČASTÉ PÁLENÍ ŽÁHY ZNAČÍ PROBLÉM

2. 1. 2018

Vrací se vám často žaludeční obsah zpátky do jícnu? Pálí vás žáha, špatně se vám polyká nebo máte pocit, jako byste v krku měli knedlík? Trpíte-li alespoň některými z těchto příznaků, může být příčinou vašich potíží refluxní choroba jícnu. Řešte své potíže včas, abyste se vyhnuli možným budoucím komplikací.

 

Pokud se totiž žaludeční šťávy do jícnu dostávají příliš často, mohou porušit jeho citlivou sliznici a vyvolat zánět čili "refluxní ezofagitidu", kterou mohou dále zkomplikovat vředy na jícnu. A podle všeho, může gastroezofageální reflux rovněž přispět k rozvoji rakoviny jícnu.

 

Základní léčbou refluxní choroby jícnu je úprava stravování a režimu, snížení tělesné hmotnosti, zákaz kouření, omezení zvyšování nitrobřišního tlaku (např. prací v předklonu) a dietní omezení (nejíst dráždivou stravu, nepít alkohol, vyhýbat se příliš tučným jídlům, sladkému kynutému pečivu, čokoládě, kávě, pepermintu, nejíst před ulehnutím, nabírat si menší porce a jíst spíše častěji v menších dávkách).

 

  • Pokud režimová opatření nezaberou, přichází na řadu léky. Především ty ze skupiny H2-blokátorů, inhibitorů protonové pumpy, prokinetik a antacid.
  •  

Rizika neléčení nemoci

  • Pokud se reflux správně neléčí, vzniká zánět jícnu, hrozí vznik vředu a případně i vazivové jizvy, která jej následně zužuje.
  • Dalším rizikem je také vznik tzv. Barretova jícnu, který je považován za přednádorový stav. Z něj může vzniknout adenokarcinom neboli zhoubný nádor jícnu.

 

 

Kyselinový reflux a související trávící onemocnění představují epidemii a žádná věková skupina není ušetřena. Ve skutečnosti 50 procent dětí trpí kyselým refluxem v prvních měsících života a během posledních několika let došlo k nárůstu prodeje léků na reflux kyselin a poruch zažívacího traktu u kojenců a dětí od narození do čtyř let let starý! Takováto statistika by měla zvuk alarmu najít hlavní příčinu této zdravotní katastrofy.

zdroj:

http://vademecum-zdravi.cz/pali-vas-zaha/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář