Jdi na obsah Jdi na menu

ALFA LIPOOVÁ KYSELINA

22. 12. 2017

Tato kyselina je také označována jako thiooktová. Působí v organismu společně s enzymy při procesech povzbuzujících energii. Tato kyselina patří mezi významné antioxidanty neutralizujícím přirozeně se vyskytující vysoce reaktivní molekuly nazývané volné radikály, které mohou poškozovat tkáňové buňky.

medications-257346_960_720.jpg

 

Je nazývána "univerzálním antioxidantem", protože je rozpustná ve vodě i v tucích. Kyselina alfa-lipoová, kterou tělo vytváří jen velmi malých dávkách, je přítomna ve špenátu, v mase, v játrech a pivovarských kvasnicích. 

 

Alfa-lipoová kyselina pomáhá jako doplněk při léčbě snížené citlivosti, pocitů brnění a jiných příznaků poškození nervů. Je uváděna jako doplněk celkové léčby při hepatitidě, poškození alkoholem nebo jedy a chemikáliemi.

 

Může hrát pozitivní roli při zabránění vývoji katarakty (šedého zákalu). Pravděpodobně pomáhá udržovat pameť při Alzheimerově chorobě. Uvažuje se o tom, že pomáhá zvyšovat imunitu a zmírňuje projevy některých onemocnění, jako je psoriáza nebo chronický únavový syndrom.

 

Uvádějí se její pozitivní účinky při diabetu a jeho komplikacích (zde nutná porada s lékařem), onemocněních centrální i periferní nervové soustavy, srdce a jater. Jako silný antioxidant je vhodný také pro sportovce (zlepšuje využití kyslíku, oddaluje oxidační stres a vznik únavy), konzumenty alkoholu a kuřáky.

 

Alfa-lipoová kyseliny má vliv na téměř každou buňku v těle. Pomáhá vitaminům skupiny B, včetně thiaminu, riboflavin, kyseliny pantotenové a niacinu, přeměňovat sacharidy, tuky a bílkoviny v potravě na energii, kterou může tělo ukládat do zásoby k dalšímu použití.

 

Při užívání kyseliny alfa-lipoové nejsou známy žádné závažnější vedlejší účinky. Občas může tento doplněk způsobit mírné zažívací obtíže a v ojedinělých případech se vyskytla alergická kožní vyrážka.

 

Pokud se takové vedlejší příznaky objeví, je třeba užívání přípravku s kyselinou alfa-lipoovou přerušit a poradit se s lékařem. Nemocní s cukrovkou mohou užívat alfa-lipoovou kyselinu také jen pod dohledem lékaře (může se vyskytnout hypoglykémie). Jinak jsou nežádoucí účinky velmi vzácné. Lidé, co mají chronický nedostatek vitaminu B1 (např. alkoholici), by měli užívat kyselinu alfa lipoovou společně s vitamínem B1.

Více informací na: 

https://www.celostnimedicina.cz/alfa-lipoova-kyselina.htm#ixzz52ZzDw2bb

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář