Jdi na obsah Jdi na menu

AGROTURISTIKA

3. 7. 2010

Nabažili jste se už dovolených prožitých u moře? Netěší vás už polehávání na pláži, sbírání mušlí a kamínků, horké slunce a slaná voda? Což takhle vychutnat si venkovské povětří v českých krajích? Agroturistika je k tomu jako stvořená, doporučují ekoporadci z mosteckého ekocentra.

 

 

 

Agroturistika je skvělý tip na rodinnou dovolenou, umožňující strávit volný čas ve zdravém prostředí českého venkova. Vybrat si lze z nabídek selských statků, rančů, malebných chaloupek na samotě u lesa či vesnických stavení vyzdobených muškáty s předzahrádkou slézových růží a záhonků léčivých bylinek. V okolí objektů může každý host využít rozličných turistických tras k výletům, věnovat se sběru lesních plodů a houbaření nebo využít příležitosti ke koupání v řece nebo v přírodních nádržích, jež se jistě liší od pobytu v plaveckém bazénu s chlorovanou vodou.

 

 

 

Na farmě se může turista pohybovat po celém objektu a má tak jedinečnou možnost seznámit se s mnohými činnostmi spojenými s jeho provozem. Na některých farmách se hosté můžou podílet i na hospodářských pracích, jako je třeba krmení a ošetřování zvířat nebo pomoc při sklizni a při zpracování mléka, sýrů, moštů nebo vína. Záleží pak jen na vás, chcete-li padnout večer do postele s pocitem dobře vykonané práce po celodenní dobrovolné dřině (najdou se jistě i tací) nebo ulehnout opiti čerstvým vzduchem a stájovým odérem  po dni stráveném mezi domácími zvířaty a procházkami po okolí.

 

 

 

Pro každého člena rodiny se najde činnost, která ho dokáže nadchnout. Nejen pro děti bývá velice atraktivním zážitkem kontakt se zvířaty žijícími na farmě. Kromě koček, psů, králíků a drůbeže, jsou to především koně, krávy, kozy a ovce. Součástí programů farem bývá, kromě turistiky a poznávání krajových zvyků a tradic, také cykloturistika, některé farmy nabízejí i možnost vyzkoušet si starověká řemesla, např. ruční zpracování vlny.

 

 

 

Speciální formou agroturistiky je ekoagroturistika, což je dovolená na farmě, zabývající se ekologickým zemědělstvím a výrobou biopotravin. Ekofarmy nepoužívají při výrobě rostlin a chovu zvířat  žádné chemické postřiky, průmyslová hnojiva, hormonální přípravky, umělá barviva ani konzervační látky. Výběrem dovolené ve formě agroturistiky a ekoagroturistiky přispíváte i vy k ekonomickému a společenskému oživení venkova, obnově jeho tradic, údržbě krajiny i ke stabilizaci venkovského osídlení. Tento způsob turismu je šetrný k přírodě a umožňuje rozvoj venkova.

 

 

 

Ten z vás, který není ochoten se příliš vzdálit od své krajiny povrchových lomů a neumí se tak zcela vzdát své pravidelné dávky škodlivin z ovzduší, případně ten, kdo si potřebuje v týdnu zalít květiny v bytě, protože nedůvěřuje sousedům, nemusí hledat svou farmu k rekreaci daleko. I Ústecký kraj nabízí příležitosti k agroturistice. Jízdu na koních, možnost vyzkoušet si předení a tkaní nabízí statek Špičák v Kadani, o kousek dál v Zásadě u Kadaně můžete pro změnu pobýt na rodinné biofarmě se zaměřením na chov koz. Na koňském hřbetě můžete projet také Lužické hory i Česko-saské Švýcarsko při pobytu v penzionu s roubeným domem v Chřibské u Děčína a na kozí farmě Žofín v Horním Podluží můžete prožít pracovní den s komplexním zapojením do její činnosti (dojení, úklid dojírny, úklid stájí, příprava krmiva, pasení koz atd.). Z koňského či cyklistického sedla si můžete prohlížet krajinu Českého středohoří na farmě Zababeč v Třebušíně, relaxovat lze například i v rodinném penzionu v Očihově u Loun. Ochutnávka biopotravin, westernová sedla či prázdninový tramping na koni na vás čekají na farmě Babiny ve Velkém Březně. A na závěr ještě jeden skvělý tip - jen o kousek dál, ve středočeském regionu: Půjčovna koz a ovcí v Ředhošti nabízí možnost půjčit si kozu na vodítku, jít s ní na procházku nebo na pastvu, a vyzkoušet si tak jak se dříve pásaly ovce. Je to výborná relaxace jak pro děti, tak i pro dospělé.

 

 

 

S kontakty na ekofarmy se můžete obracet na bezplatnou linku Ekologického centra Most 800 195 342.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář