Jdi na obsah Jdi na menu

SLIZNIČNÍ IMUNITNÍ SYSTÉM

1. 12. 2011

Slizniční imunitní systém (v angl.. literatuře MALTmucosa-associated lymphoid tissue) je souhrnné označení pro prostředky imunitní obrany nacházející se na povrchu sliznic. Ve sliznicích je vytvořena specifická lymfatická tkáň zajišťující obranu před choroboplodnými zárodky, které přichází do kontaktu s povrchem těla.

Stavba

Co se týče člověka, sliznice lidského těla mají obrovskou plochu a nachází se například v trávicí, dýchací a vylučovací soustavě, v některých žlázách (prsní žláza), ale v podstatě se to samé týká i kůžeči např. spojivky  oka. V dýchací soustavě je používáno konkrétnější označení BALT (bronchus-assiciated lymphoreticular tissue), v trávicí soustavě to je zase GALT(gut-associated lymphoreticular tissue. Někdy je lymfatická tkáň roztroušená, jindy se organizuje do větších celků.

Funkce

Samotný epitel není dostatečnou obranou před patogeny (bakterie,viry), kteří se snaží proniknout do lidského těla. Je proto potřeba rekrutovat imunitnísystém. Přitom musí například ve střevě rozeznat, jaké bakterie jsou neškodné či dokonce prospěšné součásti střevní mikroflory a jaké naopak je třeba ihned zneškodnit. Zřejmě se jedná o velice prastarou část imunitního systému Sliznice obsahují tři čtvrtiny všech lymfocytů v těle a dochází v nich k největší produkci protilátek (imunoglobulinů, hlavně IgA). Obsahuje velké množství paměťových T-buněk, plazmatických buňěk i aktivovaných T-lymfocytů, ale vyskytují se i makrofágy a dendrické buňky. Stav, kdy je ve sliznicích obrovské množství aktivovaných lymfocytů, připomíná chronickou infekci; není však divu v prostředí, které je neustále vystaveno kontaktu s chorodoplodnými zárodky a jinými antigeny. Zvláštním typem buněk jsou tzv.M-buňky v Peyerových plátech, které ze střeva přenáší různé antigeny a podrobují je podrobnému zkoumání.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář