Jdi na obsah Jdi na menu

PREVENCE NEMOCÍ OBĚHOVÉ SOUSTAVY U DĚTÍ

1. 7. 2013

Nemoci oběhové soustavy vznikající převážně na podkladě aterosklerózy jsou nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současné době je známo, že ateroskleróza je onemocnění s časným začátkem a dlouhou latencí. Aterogeneze začíná již dětství a o její progresi rozhodují stejné rizikové faktory jako u dospělých.

Lipidové faktory beze sporu hrají ústřední roli v tomto procesu, avšak k progresi aterosklerotických lézí dochází i při normálních hladinách lipidů v séru za účasti nonlipidových rizikových faktorů. Prevence aterosklerózy musí být tedy hned od začátku komplexní.

Úvodní kapitola publikace v přehledu informuje o přirozeném vývoji aterosklerózy a poskytuje racionální zdůvodnění pro časnou intervenci. Další kapitoly jsou pak věnovány diagnostice a intervenci jednotlivých rizikových faktorů aterogeneze v dětském věku: dyslipoproteinemiím, hypertenzí, tabakizmu, obezitě a nedostatku pohybu. V závěrečné kapitole jsou v přehledu shrnuta doporučení pro integrovanou prevenci nemoci oběhové soustavy v rámci běžné praxe pediatra. Publikace je první komplexně pojatou praktickou příručkou věnovanou otázce prevence kardiovaskulárních nemocí od dětského věku. Je určena především praktickým dětským lékařům a ostatním pediatrům.

Kniha dostala cenu České pediatrické společnosti JEP „Publikace roku 2003“.

 

KNIHA:

PREVENCE NEMOCÍ OBĚHOVÉ SOUSTAVY V PEDIATRII

Detaily knihy:
Autor: Štěpán Rucki, František Stožický
Rok vydání: 2003
ISBN: 80-7254-388-1
Počet stran: 200

ZDROJ INFO:

http://www.alza.cz/prevence-nemoci-obehove-soustavy-v-prediatrii-d321665.htm

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář