Jdi na obsah Jdi na menu

PRAVDA O POTRAVINOVÝCH DOPLŇCÍCH

1. 12. 2017

 Existuje vtip, že nejdražší moč na světě mají Američané. To proto, že nejvíc ze všech národů utratí za vitamíny a potravinové doplňky. Ty přitom podle vědců často bez užitku projdou trávicím traktem. Nevyhazujete také peníze z okna? Ba dokonce: neničíte si zdraví?

 

Ročně Češi za potravinové doplňky utratí téměř deset miliard korun. To je vskutku slušný byznys. Na každého dospělého člověka vychází, že za ně ročně utratí zhruba patnáct set korun. A to je jednou tolik, než kolik doplácíme na skutečné léky. Je zvláštní, že dokážeme týdny porovnávat, která pračka či auto nebo mobilní telefon je lepší a co všechno obsahují, ale tabletkám, které polykáme, věříme bezmezně. A bez důkazů.

 

Mezi potravinovými doplňky a léky je totiž obrovský rozdíl. Léky obsahují pouze účinné látky, které farmaceutické firmy léta vyvíjely a testovaly na tisícech lidí. Procházely náročným schvalovacím procesem a při jejich výrobě i distribuci je hlídán každý krok. Výrobce garantuje, že lék obsahuje na mikrogram přesně jen to, co má a nic jiného. Než se lék vůbec dostane na trh, uplyne deset až dvanáct let.

 

 

Potravinové doplňky nejsou v řadě případů nic jiného, než to, co napovídá jejich název: potravina. Tedy jídlo zformované do tabletek. A nepotřebují před uvedením na trh prakticky nic jiného, než razítko hygienika, že neobsahují jedovaté látky. Nikdo už ale nezkoumá, zda je v nich skutečně to, co výrobce píše na obale nebo co tvrdí v reklamě. A nikdo netestuje, jestli mohou lidem prospět. Výrobce nemusí vůbec dokazovat, zda je obsažená látka účinná, a že je bezpečná, varuje farmakolog 

 

 

S trochou nadsázky: když se kdokoliv rozhodne v garáži svého domu semlít do granulí kozí bobky a prodávat je třeba coby zázračný preparát na hubnutí, může. A záleží jen na penězích, které investuje do reklamy,  jak moc si lidé budou jeho pilulky kupovat. Na potravinové doplňky na rozdíl od léků na recept totiž smí být reklama.

 

 

Není divu, že prakticky nemine měsíc, aby Česká zemědělská a potravinářská inspekce nezakázala prodej nějakého potravinového doplňku, buď proto, že obsahoval škodlivé a zdraví poškozující látky nebo proto, že naopak obsahoval léčivo, které však smí předepsat jen lékař, protože dávkování od laika může člověku ublížit.

 

V poslední době se navíc objevuje čím dál víc studií, které dokazují, že potravinové doplňky v mnohých případech jen balamutí zákazníky. 

Další výzkum tentokrát Centra pro rakovinu v Seattlu sledoval osm let 161 tisíc žen. Denně brala vitaminové doplňky téměř polovina z nich – 41,5 procent. A ukázalo se, to jejich onemocnění rakovinou vůbec nijak neovlivnilo, a to přesto, že řada přípravků se chlubí i tím, že působí jako prevence před nádory. Závěr výzkumníků zněl: Lepší je kupovat si častěji ovoce než vitaminy.

 

Přesto se nedají všechny potravinové doplňky šmahem odsoudit a hodit do jednoho koše. Existují výrobci, kteří zákazníkům nelžou. A existují lidé, například zotavující se po dlouhé nemoci, jimž mohou některé preparáty pomoci. Nejlepší radu dá lékař nebo také asociace, která sdružuje výrobce potravinových doplňků. A o těch nepoctivých ví své.

 

zdroj:http://www.vitalia.cz/clanky/potravinove-doplnky-past-na-zakaznika/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář