Jdi na obsah Jdi na menu

NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINA ÚMRTÍ ČECHŮ? NEMOCI Z BLAHOBYTU.

19. 8. 2018

Jíme ve spěchu, přejídáme se, všude si dojedeme autem, jídlo občas nahradíme cigaretou. Moderní doba si vybírá svou daň. Právě civilizační nemoci spjaté s nezdravým životním stylem jsou nejčastější příčinou úmrtí Čechů. Trvá i desetiletí, než se projeví.

 

Civilizačním nemocem se také říká nemoci z blahobytu. Za jejich příčiny se totiž považuje zejména konzumace průmyslově vyrobených potravin, nadměrný příjem vysoce kalorických jídel, alkohol, cigarety a stres. Rozvíjejí se pomalu, mohou se projevit třeba až za 10 či 15 let, proto lidé jejich prevenci nevěnují tolik pozornosti. Namísto zdravého životního stylu se lidé často snaží hledat snadná a rychlá řešení svých problémů.

 

Obezita zabíjí nepřímo 
V České republice je v dospělé populaci více než 50 procent obézních lidí. Hůře jsou na tom muži, nadváhu jich má téměř 60 procent. Obezita narůstá i u dětí. K rozvoji civilizačních nemocí, zejména nemocí srdce a cév či diabetu, přispívá také kouření a nadměrné pití alkoholu.

Na obezitu se sice neumírá přímo, ale zvyšuje riziko většiny nemocí, které nás zabíjejí. Obezita a nadváha zvyšují množství krevního cukru i cholesterolu v krvi, což vede k rozšíření prediabetu i diabetu druhého typu, ale také kardiovaskulárních nemocí i nádorových onemocnění, zejména nádorů střev a konečníku. To jsou nemoci, v důsledku kterých umírají Češi nejvíce a mnohdy předčasně.

 

Poslední výzkumy prokázaly vztah mezi zvýšenou tělesnou váhou a zvýšenou náchylností ke vzniku některých typů nádorů, především rakoviny tlustého střeva. Velkým problémem se stává rovněž diabetes druhého typu, kterým onemocní téměř každý desátý Čech. 
Při zjištění prediabetu je základem léčby především změna životního stylu. Pacienti často mívají nadváhu, kromě redukční diety je proto důležité začít i s pravidelnou aerobní fyzickou aktivitou. Optimální je minimálně třicetiminutová aktivita třikrát týdně - rychlá chůze, jízda na kole nebo běh.

 

Nejvíce rizikové je sedavé zaměstnání, polotovary a stres
Na pozoru by se nejvíce měli mít lidé se sedavým zaměstnáním, věčně stresovaní jedinci a nespavci. S diabetem souvisí i každodenní konzumace zpracovaných polotovarů a nezdravých pochutin ze supermarketů.


Také stres se podílí na rozvoji nejen diabetu, ale i všech dalších civilizačních nemocí. Je důležité být v psychické pohodě a dopřát si dostatek spánku.

 

Choroby, které řadíme mezi civilizační: 
•  diabetes mellitus, 
•  cévní mozková příhoda,
•  ateroskleróza, 
•  infarkt myokardu, 
•  obezita, 
•  rakovina, 
•  deprese, 
•  osteoporóza. 

 

 

ZDROJ:
https://www.i60.cz/clanek/detail/20265/ceho-se-bat-diabetes-obezita-rakovina-strev-nemoci-srdce-a-cev?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář