Jdi na obsah Jdi na menu

VITAMIN F

1. 1. 2012

Vitamínem F jsou označování nezbytné esenciální mastné kyseliny, kyselina linolová, linoleová a arachidonová, které jsou do těla nutné dodávat potravou, protože tělo si tyto kyseliny nedokáže vytvořit žádnou jinou cestou. Tyto esenciální mastné kyseliny jsou základem pro tvorbu a funkci buněčných membrán, ovlivňují naší energii, stav vlasů, pokožky a nehtů, dále pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, zabraňují kornatění cév, ochraňují také játra a jsou velmi důležitým elementem při správném vývoji dětí, chrání nás proti zvýšenému krevnímu tlaku a nadváze, podporují imunitní systém, zabraňují krevním sraženinám, chrání organismus proti srdečním chorobám a mozkové mrtvici, působí příznivě na funkci prostaty, dále ovlivňují správnou funkci srážlivosti krve, starají se o naší tělesnou teplotu a působí také preventivně proti rakovině.

Přestože jsou tyto kyseliny pro tělo potřebné, mohou také vytvářet nebezpečné volné radikály, proti kterým naopak působí vitamín E, který by se měl do těla dodávat společně s těmito kyselinami, aby zamezil oxidaci tuků v našem těle.

Vitamín F neboli esenciální mastné kyseliny lze najít v rostlinném tuku a oleji, mořských živočiších (langusta, humr), ořechách (hlavně vlašských), semínkách (slunečnicových, dýňových, lněných), sóji, mandlích, listové zelenině, konopném oleji, obilných klíčkách, avokádu, rybách, nebo v oleji z lněného semínka, který je velmi bohatým zdrojem tohoto vitamínu. Ničí se působením tepla a kyslíkem.

Esenciální kyseliny by měly být do těla přijímány pouze z jednoho až dvou procent z celkového denního příjmu kalorií (6-8 mg denně). Jestliže je těchto esenciálních mastných kyselin do těla dodáváno více, pak se může jako následek dostavit tloustnutí, protože se začnou ukládat tuk a vznikají volné radikály, kožní ekzémy, nebo akné.

Nedostatek vitamínu F se projevuje zpravidla bolestí hlavy, snížením krevního tlaku, různými metabolickými poruchami nebo kožními problémy (kožní lézy).

EMK jsou skupiny mastných kyselin s obsahem dvou a více dvojných vazeb, které si organismus nedokáže sám vyrobit (syntetizovat). Patři sem kyselina linolová, linoleová a arachidonová a protože jsou pro tělo nezbytné, musíme je organismu dodávat. Jsou lipofilní, rozpustné v tucích.

Zdroje: rostlinné tuky, ořechy, semena slunečnice, mandle, avokádo, oříšky, sója

Znehodnocují se kyslíkem a teplem. Vzhledem ke své struktuře (obsahují více dvojných vazeb), jsou EMK značně nestabilní molekuly, schopné vytvářet volné radikály Tyto volné radikály vedou k poruše buněčných membrán a mohou být příčinou změny genetického kódu, což se může projevit některými nádorovými mutacemi.

Doporučení: konzumaci EMK je třeba vyvážit podáváním vitamínu E, který zamezuje oxidaci tuků a tím chrání buněčné stěny.

Tvoří součást biologických membrán. Jsou nezbytné pro udržení dobrého stavu pokožky, vlasů a nehtů. Snižují hladinu cholesterolu v krvi, účinně působí při léčbě arteriosklerózy. Svým působením na regeneraci buněk se uplatňují i v ochraně jater. Působí jako růstový faktor v dětském věku. Udržují a podporují správnou funkci prostaty.

Dávky: EMK nemají být konzumovány v dávkách vyšších než 1 - 2 % celkového denního kalorického příjmu. Nadměrná konzumace mastných kyselin vede k tloustnutí.

ZDROJ: WIKIPEDIE

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ivan voiltner - kožní lézy při lymské borelioze

22. 8. 2013 14:53