Jdi na obsah Jdi na menu

VITAMIN B10 - PABA

1. 4. 2011

Kyselina 4-aminobenzoová (též známá jako kyselina para-aminobenzoová nebo PABA) je organická sloučenina s chemickým vzorcem C7H7NO2. Jedná se o bílou krystalickou látku slabě rozpustnou ve vodě. Molekula sestává z benzenového kruhu, kde je jsou dva vodíkové atomy nahrazeny aminovou skupinou a karboxylovou skupinou.

 

Živé organismy PABA je esenciální živinou pro některé bakterie a někdy se označuje jako Vitamin Bx U člověka PABA běžně vzniká činností bakterií E. coli ve střevě a proto není její příjem v potravě obvykle není zásadní pro lidské zdraví. PABA proto není oficiálně klasifikována jako vitamin. Je meziproduktem pro bakteriální syntézu kyseliny listové (vitaminu B9). Člověk není schopen si sám syntetizovat kyselinu listovou z PABA, v jeho těle tento proces zajišťuje E. coli[  PABA se někdy prodává jako esenciální živina pro použití v případech, kdy normální syntéza střevními bakteriemi není dostatečná.

Mezi symptomy deficitu PABA patří celková únava, podrážděnost, deprese, mokrý ekzém, sklerodermie (předčasné vrásky na kůži), ztráty pigmentace kůže (vitiligo) a předčasné šedivění vlasů[

Mezi potravní zdroje PABA patří játra, pivovarské kvasinky (nebo nefiltrované pivo), ledviny, melasa a celozrnné obiloviny..

Průmysl -V minulosti se PABA široce používala jako UV filtr v ochranných prostředcích proti slunci. Bylo však zjištěno, že zvyšuje tvorbu některých poškození DNA v lidských buňkách a tedy zvyšuje i riziko rakoviny kůže. Proto se nyní používají bezpečnější a účinnější deriváty PABA, například oktyldimethylPABA (padimát O).

PABA se využívá též při výrobě esterů, kyseliny listové a azobarviv.

PABA má schopnost chránit náš organismus před nepříznivými vlivy okolí. Je rozpustná ve vodě a do skupiny vitamínů B byla zařazena teprve nedávno. PABA neboli kyselina paraaminobenzoová je příbuzná kyselině listové a stimuluje její tvorbu v zažívacím traktu. Naše tělo má schopnost si ji systentizovat. PABA pomáhá při využití proteinů a spolu s manganem stimuluje funkci hypofýzy. Má rovněž protiopalovací účinky a oddaluje příznaky stárnutí kůže, jako jsou vrásky a tmavé skvrny. Významným způsobem pomáhá při poruše zvané vitiligo, kdy navrací ztracený pigment kůže a vlasů.

Dále chrání plíce před škodlivými účinky ozónu, který se nachází ve smogu a v cigaretovém kouři. PABA je proto velmi důležitá pro kuřáky a pro obyvatelé měst. Rovněž je třeba připomenout, že PABA chrání pokožku před nebezpečným ultrafialovým zářením a tím zabraňuje spálení slunečními paprsky. PABA má ale i další důležité a nenahraditelné poslání v lidském organismu. Posiluje plodnost, potlačuje senilitu, zvyšuje tvorbu inzulínu a estrogenu. Pomáhá udržovat zdravou pleť, nehty a vlasy, udržuje jejich pigmentaci. Je velmi vhodná při vyšším krevním tlaku, zažívacích potížích a při depresích. Podporuje krvetvorbu a anabolizaci, je důležitá pro využití proteinů ve svalech. Pomáhá při odbourávání bílkovin, tvorbě červených krvinek a udržování střevní mikroflóry. Zkracuje celkovou dobu regenerace. Podílí se na využití bílkovin jako koenzym. PABA je ničena alkoholem a antibiotiky. Je velice citlivá na světlo, teplo a vzduch. Z těla se vylučuje a neukládá do zásoby.

Toto jsou hlavní důvody proč je jí v upravené stravě málo a proč je velmi vhodné její doplňování. Příznaky nedostatku jsou různé ekzémy, vrásky, ztráta pigmentu, slabost, podrážděnost, deprese, senilita, revmatismus, záněty kloubů, bursitis a špatné trávení.
Přípravek PABA 300 mg je zcela přírodní přípravek, který je získáván z pivovarských kvasnic. Neobsahuje žádné živočišné ani geneticky upravené přísady.

Upozornění: PABA neutralizuje účinek sulfonamidů. Je proto nutné během užívání těchto léků přerušit její podávání. Sulfonamidy jsou chemicky podobné PABA a jejich antibakteriální aktivita spočívá ve schopnosti interferovat s konverzí PABA na kyselinu listovou pomocí dihydropteroátsyntetázy a následného využití bakterií.

ZDROJ: WIKIPEDIE

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář