Jdi na obsah Jdi na menu

ZODIAK NEBO-LI ZVĚROKRUH

1. 2. 2010

 

Zvěrokruh neboli Zodiak tvoří pomyslný pás kolem Země, odpovídající zdánlivě kruhové oběžné dráze, kterou slunce oběhne za jeden rok. Je rozdělena do dvanácti stejných dílů, hvězdných znamení (souhvězdí). Každé znamení ztělesňuje určitou zásadu, má určitý význam a vládne nad řadou psychologických citových stavů, způsobů chování a konkrétních předmětů.

 

Ty tvori zaklad astrologickeho vykladu. Poradi znameni je: Beran, Byk, Blizenci, Rak, Lev, Panna, Vahy, Stir, Strelec, Kozoroh, Vodnar a Ryby. Vetsina lidi je zna jako slunecni znameni, v nichz stoji Slunce v urcitych obdobich roku, a v nichz stalo v okamziku naseho zrozeni. Kazdy horoskop vsak obsahuje cely zverokruh a kazdy je tedy produktem nejen sveho slunecniho znameni, ale ve vetsine pripadu kombinaci tri nebo ctyr hlavnich znameni, zatimco ostatnich osm hraje vedlejsi roli.

 

Samotné označení „zvěrokruh“ je nesprávným překladem řecko-latinského zodiakus. To nesouvisí se slovním základem zvíře, ale spíše zoé — oduševnělá bytost. Původ slova se váže k představě, že nebeská tělesa jsou obdařena vlastní duší. A co se týče rozčlenění zvěrokruhu na současných dvanáct znamení: Zodiak je původem zřejmě ještě předantický a objevil se asi ve starověké Mezopotámii. Počet znamení kolísal zřejmě pod vlivem kalendářů používaných k zemědělským účelům.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář