Jdi na obsah Jdi na menu

JAK SI POMOCI PŘI DNĚ - NEMOCI KRÁLŮ

6. 6. 2023

Onemocnění dna je typ zánětu kloubů (artritidy) postihující asi 10% populace České republiky. Postihuje nejčastěji muže nad 40 let. Jedná se o metabolickou nemoc, způsobenou nadměrnou koncentrací kyseliny močové. Aby se nemoc nezhoršovala je potřeba zavést do svého života výživová opatření.

 

Svoji přezdívku nemoc králů nebo nemoc bohatých získala v minulosti, kdy jenom lidé z vyšších vrstev měli hodně masa a jiných rizikových potravin pro vznik této nemoci.

 

Příčina a rizikové faktory dny  

Jedná se o metabolickou nemoc, kdy organismus není schopen v dostatečné míře odbourávat puriny, jenž se vyznačují nadměrnou tvorbou kyseliny močové. Za vše může trávicí enzym urikáza, který oxiduje kyselinu močovou.

 

Bez rozpuštění nebo přeměny této kyseliny na rozpustnou látku nemůže být vyloučena ven z těla. Vysoká koncentrace kyseliny močové v krvi způsobuje krystalizaci této látky v kloubech, kde mohou uvíznout a ostrým hrotem se do kloubů zabodávat. Nejčastěji jsou postiženy malé klouby na dolních i horních končetinách.

 

Postižen může být i ramenní kloub nebo ušní lalůček. Krystaly mohou způsobovat jak mechanické obtíže, tak i působit na bílé krvinky, čímž zapříčiní vznik zánětu. Ten se potom objevuje jako velmi bolestivý dnavý záchvat.

 

Mezi rizikové faktory patří přílišná konzumace masa, alkoholu, špatný pitný režim, dlouhodobé užívání diuretik, nadváha a nedostatek pohybu. Ke dně mohou vést i genetické vlohy.

 

Dalším znevýhodňujícím faktorem je pohlaví, protože dna muže postihuje až dvacetkrát častěji a průměrně dříve než ženy.

 

Příznaky dny  

Jednotlivé příznaky se liší podle stádia onemocnění

Asymptomatická hyperurikémie

Nezpůsobuje žádné viditelné příznaky, „jenom“ zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi.

Normální hodnoty kyseliny močové v krvi:

  • Muži 220–420 µmol/l
  • Ženy 140–340 µmol/l

 

Akutní záchvat dny

Nastupuje velmi rychle. Má za následek velkou citlivost a bolestivost kloubu. Prvním postiženým kloubem bývá nejčastěji palec u nohy. Palec napuchne, zčervená, je přecitlivělý na dotyk a kůže je něm leskle napnutá. U nemocného se velmi často objevuje zimnice a zvýšená teplota.

 

Interkritické období

Následuje po akutním záchvatu dny. Nemocný netrpí žádnými obtížemi a zdá se, že je vyléčen. Interkritické období může trvat 6 měsíců až dva roky. U některých nemocných se intervaly mezi záchvaty sice zkracují, ale ztrácejí na prudkosti.

 

Chronická tofózní dna

Je charakteristická ukládáním uzlovitých ložisek krystalků kyseliny močové (tzv. tofů) do kloubní chrupavky a okolí kloubu. Opakujícími se záněty a dalším hromaděním solí kyseliny močové a nukleových kyselin dochází k postižení a degeneraci kloubu, jejichž výsledkem mohou být deformace kloubů a omezení kloubní pohyblivosti. Ojediněle se tofy mohou provalit na povrch kůže a způsobit vytékání husté bílé tekutiny.

 

Vyšetření dny  

Při podezření na dnu Vám lékař odebere moč a krev, aby zjistil koncentraci kyseliny močové. Odběr se provádí samozřejmě nalačno. Den předem by se vyšetřovaný neměl nadměrně pohybovat, neslunit, nepít kofeinové tekutiny a alkohol. Při nejasnostech lze provést punkci kloubu a odebrat z něho tekutiny pro další rozbor. Zde se definitivně určí přítomnost solí a bílých krvinek.

 

Léčba dny  

V případě, že se onemocnění dnou potvrdí, povede Vás lékař ke změně stravování a životního stylu. Objasní Vám problematiky diety při dně a poradí, jaké potraviny jsou vhodné.

Jaké léky Vám lékař pravděpodobně předepíše? Většinou to jsou léky na snížení koncentrace kyseliny močové v krvi. Při akutních problémech se předepisují léky proti zánětu (antirevmatika, analgetika). Někdy mohou být podávány i léky na úpravu pH moči, aby nedošlo k tvorbě močových kamenů.

 

Nejdůležitější součást léčby je však v rukou pacienta. Základem je pravidelný pohyb, rozumná váha, dodržování pitného režimu a zejména dieta.

 

Dieta při dně klade důraz na omezení potravin s vysokým obsahem purinů mezi které patří například maso, vnitřnosti (játra, ledvinky), masové extrakty, uzeniny, tučné sýry, sójová omáčka, čokoláda, luštěniny, kakao, špenát, česnek nebo celozrnné výrobky. Níže je uveden přehled potravin s obsahem purinů.


Určitě se vyhněte alkoholu, protože obsahuje vysoké množství purinů.

 

Mezi doporučené potraviny naopak patří ovocné šťávy, mléčné výrobky, některé druhy zeleniny (mrkev, celer, brambory), ovoce (pomeranč, třešně, kiwi) a tmavé i bílé pečivo.

 

V omezeném množství lze konzumovat kávu, minerálky, slabý čaj, máslo, houby, bramborové knedlíky, zmrzlinu, sladkovodní ryby, vařenou šunku nebo vařené vejce.

 

Zde uvádíme přehled potravin s obsahem purinů (mg/100g)

Maso, uzeniny: skopové 46, vepřové 48, telecí 48, hovězí 40, kuřecí 40, zvěřina 35–39, králičí 38, anglická slanina 25, šunka 24

Ryby: sardinky 120, sleď 69, kapr 54, pstruh 56 štika 48, losos 22

Vnitřnosti: telecí brzlík 400, játra 95, ledvinky 80, jazyk 55

Mléko, vejce: žloutek 5, bílek 2, mléko 1

Zelenina a luštěniny: zelený hrášek 80, čočka 70, hrách 45, fazole 44, špenát 23, chřest 14, květák 10, celer 10, lískové ořechy 10, mandle 9, zelí červené 8, brambory 6, ředkvička 6, zelí bílé 5, kedlubna 5, červená řepa 5, hlávkový salát 5, houby 5, rajčata 4, okurky 3, mrkev 2, cibule 1

Ovoce: jahody 5, borůvky 2, hrušky 1, jablka 1, švestky 1, hroznové víno 1, pomeranče 1, meruňky 0

Pečivo: kakaový prášek 1900, ovesné vločky 30, celozrnný chléb 14, bílé pečivo 8, žitná nebo pšeničná mouka 0

Dále se doporučuje shodit nadbytečná kila, ale rozhodně nijak drasticky! Poté by se naopak mohla hladina kyseliny močové v krvi zvýšit a chybět některé látky. Proto pravidelně cvičte.

Nezapomínejte na dostatek tekutin – aspoň dva litry denně!

 

Jak si mohu pomoci sám  

Tradičním přírodním lékem jsou třešně, je jedno jestli čerstvé nebo kompotové. Říká se, že 250 mg třešní udrží dnu v rozumných mezích. Podobně se využívají i jahody. Cenná je i jejich čerstvá nebo mražená šťáva.

Z nejvíce doporučovaných doplňků při dně je bromelin. Omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku nebo lněného oleje snižují hladinu zánětlivých leukotrienů, které poškozují tkáň. Zánět zmírňují vitamin C a E. Flavonoid kvercetin snižuje hladinu kyseliny močové a lépe se vstřebává, užívá-li se zároveň s bromelinem.
Z potravinových doplňku lze dále doporučit aloe vera šťávu z celého listu, lopuch a vojtěšku (alfala). Také lze využít listů kopřiv vnitřně (tobolky nebo čaj zbavují nadbytku kyseliny močové) i zevně (obklady tiší bolest zanícených kloubů).

Při bolestech je dobré opakovaně postižené místo ledovat, chladit.

 

Komplikace dny  

Při nesprávném léčení dny a zanedbání diety může dojít k onemocnění ledvin. Snížená funkce ledvin způsobuje vznik ledvinových kamenů a v extrémním případě může dojít až k selhání ledvin.

Dále se mohou objevit onemocnění močových cest, bolesti hlavy a bolesti svalů. Mezi časté trávicí potíže patří nadýmání, průjmy, pálení žáhy, pálení v konečníku. Často se objevují ekzémy a třepení nehtů.

Zanedbání dny může způsobit degeneraci kloubu, metabolické poruchy a onemocnění oběhového systému.

 

Diskuse o dně

  • „Dieta při onemocnění dnou“http://www­.emimino.cz/dis­kuse/dieta-pri-onemocneni-dnou-55540/
  • „Dieta na snížení kyseliny močové v krvi“http:/­/www.emimino.cz/dis­kuse/dieta-na-snizeni-kyseliny-mocove-v-krvi-48522/stranko­vani/2/

Další názvy: Nemoc králů, Nemoc bohatých, arthritis uratica, pakostnice, podagra

ZDROJ:

http://nemoci.vitalion.cz/dna/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář