Jdi na obsah Jdi na menu

ZÍRÁNÍ DO MOBILU PŘED SPANÍM NIČÍ VAŠE ZDRAVÍ

2. 9. 2020

Melatonin je hormon, který má na starosti udržovat správný rytmus vašich biologických hodin. Jinak řečeno, tento hormon vám oznamuje, kdy je čas jít spát a kdy třeba vstávat. Jeho produkci spouští zejména tma a světlo ji omezuje. Takže pokud se vaše mysl domnívá, že je den (SKRZ PŮSOBENÍ SVĚTLA PŘI VEČERNÍM ZÍRÁNÍ DO MOBILU), a vy si jdete lehnout, usínání může být velmi problematické. Vaše tělo je doslova přesvědčeno, že ještě nepřišel čas lehnout si.

mobil-phone-2547282_960_720.jpg

Neustálé sledování obrazovky smartphonu během nočních hodin vám škodí na mentální, fyzické i emocionální úrovni. Podívejte se na seznam věcí, které se začnou dít (a zhoršují se) pokaždé, když se věnujete této noční „volnočasové“ aktivitě.

Světlo vyzařující z vašeho telefonu:

1. Zhoršuje paměť

Jelikož „noční“ používání vašeho mobilu narušuje tvorbu melatoninu, a tím i váš spánkový režim, cítíte se stále rozptýlenější a je pro vás těžké usnout. Druhý den ráno nemusí být vaše paměť v „nejlepší kondici“.

2. Ovlivňuje schopnost učit se

Pokud je váš spánkový režim narušen a vaše tělo nechce usnout, nevyspíte se tak kvalitně, jak byste  potřebovali. Důsledkem nedostatečného nočního spánku se vám může mnohem obtížněji učit.

3. Může poškodit vaši sítnici

Výzkum, který se zabýval zkoumáním pravidelného používání smartphonu během nočních hodin, zjistil, že světlo z tohoto zařízení může časem poškodit vaši sítnici.

 

4. Spouští vznik šedého zákalu (katarakty)

Při zkoumání vlivu světla ze smartphonu vědci zjistili, že celkově může poškodit zrak a vést až ke vzniku katarakty, která se bude pomalu vyvíjet a časem zhoršovat.

5. Způsobuje deprese

Melatonin se považuje za jeden z důvodů nebo spouštěčů deprese. Pokud se neuvolňuje melatonin, spánek je stále nedostačující a spánkový režim nepravidelný, lidé se stávají náchylnějšími ke vzniku depresí a snadněji jim podlehnou.

6. Zvyšuje riziko obezity

Pokud máte nedostatek melatoninu, začnou vám chybět i jiné hormony, například ty, které mají na starosti kontrolu pocitu hladu. Takové narušení hormonální rovnováhy může vést k přejídání a následnému riziku vzniku obezity.

7. Zvyšuje riziko vzniku rakoviny

Během studia a výzkumu se prokázala spojitost mezi potlačením tvorby melatoninu, nedostatkem spánku a zvýšeným rizikem vzniku rakoviny prsu a prostaty.

Kdo by si pomyslel, že takové malé zařízení může způsobovat tolik problémů? 

 

ZDROJ:

https://www.vylectese.cz/tichy-zabijak-mobil-pred-spanim-prinasi-tato-zdravotni-rizika/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář