Jdi na obsah Jdi na menu

PŘIPÁLENINY Z NEVYČISTĚNÉHO GRILU VYTVÁŘEJÍ RAKOVINOTVORNÉ LÁTKY

5. 8. 2020

Proč je důležité drhnout gril?

Po každém grilování se na roštu přichytávají zbytky masa, tuku a tvoří se z nich nepěkné připečené krusty. Tyto spáleniny se při dalším grilování uvolňují a kvůli působení ohně vytvářejí rakovinotvorné látky, jež se vsakují do masa, které na takto znečištěný gril položíte.

grilling-1081675_1920.jpg

Nejenže grilováním na připáleném roštu můžete produkovat zdravotně závadné maso, ale výsledná chuť pokrmu nebude dobrá. Spálenina chutná hořce, při zahřátí se dostává do syrového masa a ani sebelepší marináda to nezachrání.

Zapomínat nesmíte ani na dobrý dojem. Na své hosty jistě nezapůsobíte, pokud jim budete maso servírovat z nehezky vypadajícího roštu. Nejednoho hosta můžete znechutit a riskujete, že se již příště nedostaví. Trocha námahy při čištění za to stojí.

Možná se vám nebude chtít čistit gril ihned po ukončení grilování, ale to je právě ta nejlepší doba. Rošt je rozpálený a usazeniny nejsou úplně zaschlé. Díky tomu jej bude stačit oškrábat kartáčem nebo špachtlí. Na trhu jsou k dostání různé materiály a tvary kartáčů. Tvar vybírejte podle svého roštu, abyste s ním vyčistili všechna místa. V hobby marketech jsou dnes celá specializovaná oddělení, jejichž personál vám jistě s výběrem vhodného náčiní pomůže.

S čištěním začínejte vždy ze spodní strany mřížky. Tato část sice nepřichází do kontaktu s potravinami, ale připáleniny vytvoří tepelnou izolaci a rošt nebude dobře rozvádět teplo po celém povrchu masa. Dále pokračujte na horní straně mřížky, dokud nebude čistá. Majitelé litinových roštů by jej měli po pečlivém omytí natřít olejem. Tento úkon samozřejmě mohou provést i ostatní, ale není to nezbytně nutné. Bohatě si vystačíte s obyčejným stolním olejem nebo kůží ze špeku.

 

zdroj:https://www.kupi.cz/magazin/clanek/8051-cistete-gril-pripaleniny-vytvareji-rakovinotvorne-latky-ktere-se-vsakuji-do-masa

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář