Jdi na obsah Jdi na menu

ANTIBIOTIKA MOHOU SPUSTIT POŠEVNÍ INFEKCI

1. 12. 2022

Léčba antibiotiky sice nemoci z nachlazení jako angíny, chřipky apod. vyřeší, avšak jiné zdravotní obtíže může odstartovat. Narušuje totiž přirozenou imunitu, a to bývá hlavní příčina vaginálních zánětů. Podle průzkumu se s touto nepříjemností potýká 96 % z nich, většina opakovaně.

Nutnost nosit kvůli vleklému a úpornému výtoku vložku, neustálé svědění a pálení zevních genitálií, bolestmi a výtokem vynucená sexuální abstinence, zápach, tak účastnice průzkumu seřadily potíže podle toho, jak moc je obtěžují.

Užitečné bakterie potírají škůdce

Pochva je osídlená 20 až 50 různými typy mikroorganismů. Dokud jsou v rovnováze, je vše v pořádku. Až jejím narušením, například právě po užívání antibiotik, dochází k tzv. vaginální dysmikrobii, která mnohdy končí infekcí. Nejnovější trend v léčbě proto spočívá jednak v obnovení zdravé mikroflóry a dále ve vytvoření takových podmínek v pochvě, že nežádoucí mikroorganismy (nejčastěji kvasinky) nemají prostor pro množení a růst. Právě součinnost obou postupů zaručuje, že nejčastější gynekologické potíže ustanou, a hlavně se nebudou opakovat.

Odborný výzkum se zaměřil na vývoj a využití prebiotik neboli látek, které přispívají k rychlému a stabilnímu osídlení poševní sliznice užitečnými kmeny bakterií. Ty snižují kyselost v pochvě, vytvářejí dezinfikující peroxid vodíku a tím potlačují přemnožení škodlivých mikroorganismů.

K přednostem prebiotik patří i to, že citlivě respektují složení vaginální mikroflóry, které je pro každou ženu individuální. „Vaginální přípravky s obsahem prebiotik redukují riziko vzniku a opakování infekcí až o polovinu,“ potvrzuje olomoucký gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Nástrahy všedních dní

„Kdo najde správnou odpověď na to, proč se pacientky se stejným problémem stále vracejí do gynekologických ordinací, asi získá Nobelovu cenu. Zatím se mluví o chybách v osobní hygieně, oblékání, stravování, nevhodných sexuálních praktikách a častém střídání partnerů… Ale jednoznačné důkazy pro to či ono tvrzení spíše chybějí,“ konstatuje doc. MUDr. Vít Unzeitig, CSc. z Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno.

Odborníci se nicméně shodují v tom, že kromě užívání antibiotik se na nežádoucích změnách poševní mikroflóry významně podílejí koupele s příměsí parfémované pěny, soli či oleje. I když je to v mrazivých dnech lákavá představa, pro zdraví ženy je bezpečnější sprchování. Nebezpečí číhá i při zdraví prospěšném pohybu. Ke cvičení si obyčejně oblékají přiléhavé dresy, v nichž je pohlavní ústrojí vystaveno zrádnému vlhku i teplu, strůjcům vyvolávajícím záněty. A pozor na stres, ten rovněž snižuje přirozenou obranyschopnost organismu!

Diskrétní pomocník

Z průzkumu na Ordinace.cz dále vyplynulo, že 93 % žen by okamžitě vyzkoušelo nový přípravek, který by nejen poševní infekci vyléčil, ale fungoval i jako prevence. Účinnou směs speciálních prebiotik obsahuje přípravek Femibion® Intima. Jeho působení násobí extrakt z jetele lučního, jenž přispívá ke zvlhčení, tudíž k regeneraci a správné funkci vaginální sliznice. Velkou výhodou je, že účinkuje dlouhodobě.

 

Vaginální gel Femibion® Intima je již nadávkován v jednorázových aplikátorech. Nejlépe večer před usnutím si prodloužené, tenké ústí tuby zavedete do pochvy a obsah do ní vymáčknete. Jelikož je gel čirý a nevytéká, nemusíte se obávat znečištění pyžama nebo ložního povlečení. Léčbu je ideální zahájit den po ukončení menstruace a pokračovat bez přerušení v následujících osmi dnech. Když ani poté potíže neodezní, je nezbytné navštívit gynekologa.

zdroj:

http://www.ordinace.cz/clanek/antibiotika-muzou-vyvolat-posevni-infekci/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář