Jdi na obsah Jdi na menu

ÚKOLEM ČLOVĚKA JE, ABY ZRODIL SÁM SEBE

9. 5. 2020

"ÚKOLEM ČLOVĚKA JE, ABY ZRODIL SÁM SEBE." E.Fromm


Přátelé něco vám prozradím. Já vím, že jsem asi blázen, když jsem se pustila do svého dalšího univerzitního studia, navíc na druhém konci naší země (jediné místo v Česku, kde se to dá studovat při práci) a ještě k tomu do oboru, který většinou lidé studují proto, aby pomohli hlavně těm druhým.

 

Já to mám však trošku jinak. Já se do toho pustila především kvůli sobě, abych vyslechla volání své duše, která to tak nějak chtěla už kdysi dávno, jen mne tehdy osud pokoušel i někde jinde.

 

Jsem každopádně za všechno, co bylo, obrovsky vděčná. Farmacie mi ukázala, jak odpovědně pečovat o své tělo i zdraví. Ekonomická fakulta mi ukázala skvělé možnosti jak se o sebe finančně postarat. V životě mi však stále ještě něco chybělo.. porozumění své vlastní podstatě.

 

Takže se teď hrabu ve všem možným, co se týká lidského chování i prožívání, a přestože mi studium žere moře času a vlastně i peněz (jako samoživitelka jich nemám nazbyt, i tohle bude potřeba v současné nelehké životní situaci zvážit), tak mi je od té doby vnitřně paradoxně mnohem lépe.. pro mne je studium nejlepší osobní terapie.

 

Teď totiž před sebou vidím cestu, která mi dává smysl.. učím se chápat náš lidský svět.

 

Ano, je možné, že pro někoho cesta, kdy člověk myslí sám na sebe, může vypadat fakt dost sobecky. Ve skutečnosti to ale vnímám tak, že myslet v první řadě na sebe, je nejlepší způsob, jak můžeme pomoci více než jen sami sobě. Nikdo totiž nemůže předat lidem to, co sám nemá.

 

Upřímně, vůbec netuším jak tenhle můj nečekaný "trip" nakonec dopadne (může se stát ze dne na den cokoli, aféra Corona je toho důkazem) a jestli budu vůbec kdy někomu/něčemu užitečná. Ale víte co? Je mi to teď jedno. Nejdůležitější je pro mne poznání, že jsem užitečná především sama sobě.

Život je dost často plný problémů a utrpení. Učinit ho snesitelným však můžeme tím, že mu dáme svůj smysl. Tim, že budeme hledat a přitom budovat své opravdové já.

A proč to sem takhle píšu? Přála bych si, abyste na mém životním příběhu viděli, že člověku se může vnitřně ulevit paradoxně právě ve chvíli, kdy si sám pěkně naloží.

Přeji vám, drazí přátelé, abyste našli i vy svůj smysl, abyste také mohli milovat život, svou vlastní existenci a mohli především dělat to, co vás opravdu baví.. u mne je to vzdělávání, rozvoj a sdílení zkušeností.

S radostí v srdci pozdravy všem posílá a krásné květnové dny přeje všem Andy, bláznivá filozofka

 

Na facebooku mne můžete sledovat zde: https://www.facebook.com/kindermann.andrea