Jdi na obsah Jdi na menu

POVĚZ MI CO JÍŠ A JÁ TI POVÍM JAKÝ JSI

24. 10. 2020
Pověz mi, co jíš, a já ti povím, jaký jsi.. to, co jíme ovlivňuje naše tělesné i duševní zdraví. A naopak naše emoce a pocity ovlivňují to, co chceme jíst ze všeho nejvíce.
Podle nejnovějších experimentu z výzkumu komunikace zažívacího ústrojí s mozkem se objevil téměř neskutečný fakt. Pokud se kolonizuje střevo plaché myši bakteriemi "extrovertní" myši, změní se chování hlodavce "poseroutky" na odvážnějšího jedince.
Stejně tak se potvrdily experimenty u zdravých žen, pokud jedly 4 týdny jogurt obohacený o probiotika došlo u nich ke snížení reaktivity na negativní emocionální podněty (Mayer E., 2018, Druhý mozek, str.26).
Vědci skutečně v posledních letech odhalují úzké propojení mozku s trávicím traktem a jeho mikrobiálními obyvateli. Tohle je zásadní změna paradigmatu chápání fungování lidske podstaty a je to mmj. veliký krok vpřed v objevení způsobu prevence i léčby častých chronických nemocí (většina z nich totiž souvisí s tím, co se nám skrz střevo vstřebává do těla).
A tak to, jak se cítíme či jaké nás ohrožují nemoci, ovlivňuje souhra našeho mozku a našich mikrobů právě ve střevech.
Tedy mimo jiné největší továrny na hormon štěstí (serotonin) v našem těle, tedy hormonu, který ovlivňuje nejen naši náladu, spánek, chuť k jídlu ale i citlivost na bolest. Mimo jiné na jeho účinků je založena významná řada antidepresiv.
Střeva jsou místem s tisíci receptory a množstvím nervových buněk, jejichž počet srovnatelný s počtem neuronů v páteřini míše. Ano, pořád tady mluvím o našem druhém mozku. O našem bříšku.
Je potřeba se oprostit od zastaralých pohledů na lidské tělo a začít se na něj dívat trošku jinak. Naše tělo je fungující ekosystém, kde stabilitu určuje vyváženost všech jeho složek.
Je čas vzít své zdraví těla i mysli odpovědně do vlastních rukou. Je čas se zaměřit na to, co ve skutečnosti jíme.Je čas na opravdové jídlo.
Krásné dny přeje všem Andy a Aja, holky co kráčí společnou cestou za zdravím.
Více info na mém blogu www.superimunita.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář