Jdi na obsah Jdi na menu

DÍKY STRESU V PRÁCI SE STÁVAJÍ Z BERÁNKŮ VLCI

11. 4. 2019

V dnešní době je pro lidi hlavním zdrojem tlaku a napětí STRES Z PRÁCE . Prý až 40% z nás se v noci probouzí v předtuše hrůz příštího dne v práci. To je fakt strašné. Často máme velmi malou kontrolou nad tím, co děláme, ale přitom velmi vysokou mírou zodpovědnosti.

 

Stres nás zabíjí nenápadně, pomalu a jistě. Historicky první experiment, potvrzující jeho vliv, provedl už v 11.století perský lékař Avicenna („otec moderní medicíny“). Do sousedních, ale oddělených kójí umístil beránka a vlka. Přestože vlk na zvíře nemohl, beran přestal žrát a během několika dní „bezdůvodně“ pošel..

 

Existuje vůbec nějaké efektivní řešení tak závažného aktuálního problému současného stresujícího životního stylu?

 

Dobu nezměníme, ale můžeme změnit způsob jak budeme věci interpretovat. Pokud vás to zajímá, sdílím 3 zásadní věci, které vždycky v takových situacích můžou pomoci (škoda, že jsem si na to nevzpomněla, když mi nedávno v práci ujely nervy):

 

1. ZHLUBOKA DÝCHEJ – pokud jste právě prožili něco hodně nepříjemného a potřebujete rychle vyčistit hlavu, zkuste několik minut zhluboka dýchat. Pět sekund se nadechujte, na chvilku zadržte dech a zhruba stejně dlouhou dobu vydechujte nosem. Za tři minuty nebo méně u vašeho stolu získáte klid a koncentraci jako při devadesátiminutové lekci jógy.

 

2. USPOŘÁDEJ SI PRIORITY – když toho máme najednou moc, je těžké jasně vidět, co je důležité a proč. Je naprosto zásadní uvědomit si svou roli v práci a současně své osobní cíle a hodnoty. Sepiš si seznam úkolů a problémů na papír, přiřaď jim body (od 1-10) dle jejich závažnosti a důležitosti v tvém životě. Poté se zaměř prioritně na ty, které mají největší význam (největší bodové skóre). To jsou ty, které jsou pro tvoje cíle a osobní hodnoty nejdůležitější.

 

3. NEBER SI TO OSOBNĚ – tvůj pocit, že právě prožíváš naprosto stresující situace je obvykle subjektivní interpretace reality, často viděna přes filtr osobních pochybností. Zkus od svého problému odstoupit krok zpět a zkus se nezaujatě na celou věc podívat. Prostě si tu celou věc vůbec neber osobně (ona ani osobní není, každý člověk hraje ve svém životním představení sám sobě hlavní roli).

 

Přeji vám přátele klidné dny a nedovolme stresu dělat z oveček vlky 

 

Krásný víkend a pozdrav z odhlučněné pracovní kukaně posílá všem Andy, na facebooku mne najdete zde: https://www.facebook.com/kindermann.andrea

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář