Jdi na obsah Jdi na menu

ASPEKTY PLANET A HVĚZD

1. 7. 2010

Aspektem se rozumí přesná úhlová vzdálenost dvou bodů v horoskopu. Obvykle jde o vzdálenost planet, ale posuzují se i aspekty mezi planetami a rohy horoskopu (ascendent, MC atd.) Z aspektů lze vyčíst, jak se planety vzájemně podporují nebo oslabují.

     Rozeznávají se silné, slabé, harmonické a rušivé aspekty, přičemž silné působí logicky přesvědčivěji než slabé, i když i ty slabé mají svůj význam.     Aspekty vznikají tak, že se 360° kruhu dělí různými čísly a vykládají se podle starých zákonitosti nauky o číslech. Když se kruh dělí 3, 6 nebo 12, vznikají harmonické, plynulé, úhlové vztahy. Při dělení 2, 4 nebo 8 se vytvoří vztahy tuhé, neohebné a tíživé. Harmonické aspekty jsou obecně příznivé a přinášejí štěstí. Rušivé jsou zase nepříznivé, zatěžující, negativní, tvrdé a přinášejí neštěstí.     Jsou-li planety v harmonickém aspektu, existuje mezi nimi bezproblémový vztah. Vytvářejí vhodné podmínky pro rozvoj vrozených schopnosti majitele horoskopu. Vrozené schopnosti jsou často považované za samozřejmost, a to vede k zanedbání jejich plného rozvoje.

     Rušivé aspekty zase přinášejí omezení, která postihnuté často vyprovokují k velkým výkonům. Na druhé straně mohou být v životě velmi nepříjemnými.

    

Nejvýhodnější situace nastává, pokud jsou rušivé a harmonické aspekty v horoskopu navzájem v rovnováze. Pokud se vyskytují jen harmonické aspekty, vyskytnou se různé příležitosti, ale člověk není schopen je realizovat. Při výrazné převaze disharmonických aspektů často chybí sebedůvěra při překonávání překážek.

     Mezi devíti aspekty, se kterými dnes astrologové pracují, je
pět silných: konjunkce, opozice, trigon, kvadratura, sextil a čtyři jsou slabé - půlsextil, půlkvadratura, sekvikvadrát a kvinkunx.

Konjunkce je nejsilnější aspekt, protože kumuluje sílu dvou planet.


Opozice má brzdné účinky, protože se nacházejí dvě planety v rozporném postavení. Vyvolává to těžkosti, ale zvětšuje to spektrum odkrytých možností.


Trigon je nejsilnější harmonicky aspekt. Spojuje se v něm bez problémů účinek dvou planet.


Kvadratura je velmi silný aspekt, avšak mírnější než opozice. Vyvolává napětí mezi planetami.


Sextil je silný, harmonicky aspekt, ale je slabší než trigon.


Půlkvadrát, sekvikvadrát a kvinkunx sekvikvadrat a kvinkunx jsou slabé, rušivě aspekty. Z hlediska psychologického účinku se mohou považovat za velmi slabé varianty kvadratury.


Půlsextil je jediný slabý a harmonicky aspekt. Z psychologického hlediska je slabou variantou sextilu.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář